O ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa w 2020 roku

Wysokość wynagrodzenia minimalnego co roku podlega negocjacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jeżeli jednak RDS nie uzgodni w ciągu 30 dni kwot wynagrodzenia minimalnego na kolejny rok, ich ustalenia w terminie do 15 września dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Dokument, który pomoże rozwiązać problem urlopów zaległych – wzór

Zdarza się, że pracownik nie może wykorzystać zaległego urlopu w terminie np. z powodu choroby. Ale też często po prostu z uporem odmawia udania się na urlop. Wówczas dobrym sposobem skłonienia go do wykorzystania zaległego urlopu może okazać się pisemna informacja, której wzór podajemy poniżej.

Dodatek stażowy nie będzie już uwzględniany w pensji minimalnej

Rok 2019 ma być ostatnim, w którym dodatek stażowy będzie wliczany do wynagrodzenia minimalnego – przewiduje przyjęty przez rząd projekt zmian w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Od początku 2020 r. zacznie obowiązywać zmiana wyłączająca dodatek stażowy ze składników wynagrodzenia uwzględnianych w ramach płacowego minimum. Sprawdźmy szczegóły.

Badanie trzeźwości pracowników – rzecznik MŚP nie zgadza się z UODO

Według UODO po zmianach do Kodeksu pracy wprowadzonych 4 maja 2019 r. nie ma podstawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom samodzielną kontrolę pracowników alkomatem. Natomiast zdaniem rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców powinna być ona nadal możliwa, by pracodawca mógł wypełniać ciążące na nim obowiązki – m.in. zapewnienia bezpieczeństwa osobom zatrudnionym.

30 września mija termin na udzielenie pracownikom zaległych urlopów

Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w terminie ustalonym w planie urlopów lub uzgodnionym z pracodawcą w roku kalendarzowym, w którym nabył prawo do tego urlopu, pracodawca powinien udzielić mu zaległego urlopu najpóźniej do końca III kwartału następnego roku kalendarzowego, a więc do 30 września (art. 168 kp). Co grozi pracodawcy za przekroczenie terminu na udzielenie zaległego urlopu? I jak postąpić, gdy to pracownik nie chce pójść na urlop?

Świadectwo pracy – jak je wypełniać po zmianach z 2019 r. (część 1.)

29 czerwca z zamieszczonego w rozporządzeniu wzoru świadectwa pracy wykreślono zapis dotyczący imion rodziców. Oznacza to, że obecnie nie wolno już podawać takich danych w świadectwie pracy. Jednocześnie od września czeka nas także kilka innych zmian dotyczących świadectwa pracy. Najlepiej więc prześledzić – na konkretnych wzorach – co obecnie musimy zamieszczać w świadectwie pracy w różnych sytuacjach z praktyki.