SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak prawidłowo określić przyczynę wypowiedzenia, aby nie została podważona przed sądem

Fakt, że pracodawca ma rację, zwalniając pracownika, a podstawy do tego zwolnienia faktycznie zaistniały, nie daje pewności wygranej, jeśli w wyniku odwołania zwolnionego pracownika sprawa trafi do sądu. Pracodawca może bowiem popełnić błędy już na etapie wskazywania przyczyny wypowiedzenia umowy lub rozwiązywania jej bez wypowiedzenia. Nie zawsze uda się naprawić je przed sądem. A zatem sprawdźmy, jak stosując się do zasad wypracowanych w orzecznictwie, prawidłowo określić przyczynę wypowiedzenia, aby nie została podważona przed sądem.

Od 1 marca zakaz zatrudniania w handlu do pracy w niedzielę

30 stycznia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 1 marca 2018 r.

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców: ulga na start i działalność nierejestrowa

Konstytucja Biznesu została przyjęta przez Sejm. Wśród rozwiązań pół roku bez składek ZUS dla początkujących przedsiębiorców, a dodatkowo możliwość prowadzenia działalności o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji.

Niższa składka wypadkowa dla wielu firm

Nowy rok składkowy w ubezpieczeniu wypadkowym, który rozpoczyna się 1 kwietnia 2018 r., ma przynieść obniżkę stóp procentowych tej składki dla 28 grup działalności – wynika z projektowanego rozporządzenia MRPiPS.

Akta osobowe będziemy przechowywać przez 10 lat

5 lutego 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy ustawy skracającej okres przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizację. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Jakie dane kandydata do pracy można przetwarzać w procesie rekrutacji (i w jaki sposób)?

Zanim jeszcze kandydat do pracy stanie się pracownikiem, pracodawca już zazwyczaj przetwarza pewne jego dane osobowe w procesie rekrutacji. I tu pojawia się wiele pytań. Jakie dane można pobierać? W jaki sposób wolno je uzyskiwać? Czy i w jakim zakresie potrzeba na to zgody kandydata? Czy można weryfikować informacje od kandydata, np. przeglądając jego konto na Facebooku? Czy można żądać referencji z poprzedniego zakładu? Sprawdź, co wynika z obecnych zasad i co w tym zakresie zmieni nowelizacja przepisów o ochronie danych osobowych.