Zakaz handlu w niedzielę – od kiedy i jakie będą wyjątki?

Przyjęta nowelizacja zawiera obszerną listę wyłączeń spod zakazu handlu w niedzielę. Nie będzie on dotyczył m.in. sklepów internetowych, stacji benzynowych, dworców kolejowych, aptek, piekarni, cukierni.

Sędzia wyjaśnia: Zwolnienie od opłat sądowych dla pracodawcy. Nawet pracodawca może dostać czasem adwokata z urzędu

W procesach pracowniczych nie tylko pracownik, ale i pracodawca uprzywilejowany jest w zakresie opłat sądowych. Od niektórych pism płaci tylko 30 zł, podczas gdy w procesie gospodarczym czy cywilnym byłoby to 5% wartości spornej kwoty. W niektórych sprawach zapłacić trzeba jednak standardowe 5% wartości przedmiotu sporu, zwolnienie od opłat nie obejmuje też nigdy wydatków. Sytuacja finansowa pracodawców, szczególnie tych prowadzących niewielkie firmy, czasem staje się tak trudna, że nawet tego typu koszty przekraczają ich możliwości płatnicze. Nie wszyscy pracodawcy wiedzą, że mogą wówczas domagać się zwolnienia od kosztów sądowych. Uzyskanie takiego zwolnienia jest trudne, ale niewykluczone. Co więcej – oprócz zwolnienia można domagać się także przyznania adwokata z urzędu, ale w tym przypadku nawet sama trudna sytuacja finansowa nie wystarczy do uwzględnienia wniosku.

Od nowego roku nauczyciele bez dodatku mieszkaniowego

Z dniem 1 stycznia 2018 r. przestaje obowiązywać art. 54 ust. 3 Karty Nauczyciela obligujący szkoły do wypłaty dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli. W praktyce oznacza to konieczność zaprzestania od 1 stycznia 2018 r. wypłacania tego dodatku wszystkim nauczycielom, którzy dotychczas go pobierali.

Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego – nowe zasady w KN

Począwszy od 1 stycznia 2018 r. nauczyciel placówki feryjnej, uprawniony do urlopu wychowawczego, będzie mógł rozpocząć pracę w niższym wymiarze czasu pracy w trakcie roku szkolnego tylko bezpośrednio po zakończeniu urlopów związanych z rodzicielstwem.

Nie będzie zniesienia limitu 30-krotności w 2018?

Wszystko wskazuje na to, że zmiany polegające na zniesieniu rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie zaczną obowiązywać od 2018 roku. Senat przyjął poprawkę do nowelizacji przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która przewiduje zniesienie tzw. limitu 30-krotności podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 1 stycznia 2019 r.

Czy kartę ewidencji czasu pracy włączymy do akt osobowych?

W związku z planowanymi zmianami, które mają na celu umożliwić pracodawcom prowadzenie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej, ministerstwo pracy przygotowało projekt nowego rozporządzenia, które ma na nowo uregulować zasady prowadzenia przez pracodawców akt osobowych.

Co będzie kontrolować PIP w 2018 roku?

Inspektorzy planują na 2018 rok 72 tys. kontroli. W przyjętym planie kontroli na przyszły rok zapowiadają, że kontynuowane będą kontrole m.in. umów cywilnoprawnych, stawki godzinowej przy zleceniach oraz przestrzeganie bhp, a także program tzw. pierwszej kontroli. Nowość to kontrole wynikające z planowanych ograniczeń handlu w niedzielę oraz kontrola wykorzystania urlopów w jednostkach samorządowych.