Zatrudnianie cudzoziemców – co zapisać w umowie i jakie prawo zastosować?

Przy okazji noworocznych zmian w przepisach o sezonowym i krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców (zob. poprzednie wydania), warto przyjrzeć się zasadom zawierania umów z pracownikami spoza Polski. W jakim języku można (trzeba) je sformułować? Jak to jest w przypadku umowy o pracę, a jak – w przypadku umów cywilnoprawnych? I które zasady zatrudnienia stosować – polskie czy zagraniczne? Sprawdź.

Pracownik odrzuca wypowiedzenie zmieniające – czy otrzyma odprawę?

Jeśli zakład zatrudniający co najmniej 20 osób zwalnia pracownika z przyczyn niedotyczących go, powinien zapłacić odprawę. Ale co w przypadku, gdy z takich przyczyn wręcza pracownikowi wypowiedzenie zmieniające – a ten go nie przyjmuje i umowa rozwiązuje się. Zasadniczo odprawa nie powinna wówczas przysługiwać. Jednak Sąd Najwyższy wskazał wiele wyjątków od tej zasady – gdy nowe warunki są obiektywnie znacznie gorsze dla pracownika. Przy czym, trzeba tu brać pod uwagę interes zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Kiedy więc należy wypłacić odprawę? Sprawdź.

Kiedy możemy zwolnić pracownika za krytykę pracodawcy – wnioski z wyroków SN

Nie każda krytyczna uwaga pracownika sprawa, że można go zwolnić z pracy. A nawet jeśli pracownik faktycznie przekracza granice dozwolonej krytyki – czasem można mu z tego powodu jedynie wypowiedzieć umowę, ale zwolnić dyscyplinarnie – już niekoniecznie. Jak się w tym zorientować, skoro zagadnień tych wprost nie regulują żadne przepisy? Na szczęście z pomocą przychodzi bogate orzecznictwo.

Dlaczego krótka przerwa w wychowawczym może zwiększyć urlop wypoczynkowy?

W przypadku, gdy pracownik przebywa przez cały rok na urlopie wychowawczym, nie nabywa urlopu wypoczynkowego za ten rok. Jeżeli jednak przerwie urlop wychowawczy na chwilę na początku roku – choćby tylko na dzień wolny 1 stycznia – nabywa pełny urlop wypoczynkowy za ten rok. Nawet, jeśli w praktyce nie przepracuje w tym roku ani 1 dnia. Sprawdź – na przykładach – jak to „działa”.