Jak nowa płaca minimalna wpłynie na wpłaty do PPK

Od 1 stycznia 2021 r. wynagrodzenie zasadnicze w Polsce po raz kolejny wzrośnie i nie będzie mogło być niższe niż 2.800 zł brutto dla pełnego etatu. Zmiana wysokości płacy minimalnej w istotny sposób wpłynie na sytuację uczestników PPK – więcej osób będzie mogło obniżyć wpłatę podstawową. Jednocześnie na rachunki PPK osób najmniej zarabiających firmy wpłacą wyższe kwoty.

Jak funkcjonuje PPK – 5 nowych odpowiedzi z praktyki

Publikowaliśmy już wiele pytań odnośnie wprowadzania PPK i przykłady rozliczeń. Oto kolejna porcja pytań i odpowiedzi – tym razem już z zakresu funkcjonowania PPK. Co zrobić, gdy przez pomyłkę zapisaliśmy pracownika do PPK? Czy zasilenie PPK ze środków publicznych wymaga działania pracodawcy?

Wdrażanie PPK w 2020 roku : 9 pytań z praktyki

Firmy prywatne zatrudniające co najmniej 50 i co najmniej 20 pracowników muszą do 27 października br. zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada – umowę o prowadzenie PPK. Zaś wkrótce potem zaczną przekazywać pierwsze wpłaty na PPK. Jak rozumieć te terminy? A jeśli któregoś nie dotrzymamy? Kiedy wpłacamy środki na PPK w różnych przypadkach? Co w sytuacji, gdy pracownik przed momentem wypłaty zadeklaruje, że nie chce oszczędzać w PPK? Oto 9 pytań i odpowiedzi, jakie mogą wystąpić przy wdrażaniu PPK. Sprawdź rozwiązania i uniknij kosztownych błędów.

Jakie obowiązki ma pracodawca wdrażający PPK?

Pracodawcy tzw. II i III kohorty (czyli zatrudniający co najmniej 50 osób i zatrudniający co najmniej 20 osób) obecnie wdrażają PPK. Wiąże się z tym wiele obowiązków. Są wśród nich obowiązki „startowe” oraz cykliczne. Wiele z nich to obowiązki informacyjne – polegające na powiadomieniu pracownika o określonych kwestiach. Jak nie zapomnieć o żadnym z obowiązków? Jaki jest termin na ich realizację? Oto praktyczna ściągawka.

W jaki sposób rozliczać PPK, gdy trafi się tzw. ujemny ZUS?

W ustawie o PPK nie wskazano, co zrobić w przypadku ujemnego ZUS-u (konieczności rozliczenia składek na ZUS za pracownika który przedstawił zwolnienie lekarskie za okres za który otrzymał już wynagrodzenie). Jeśli pracodawca wypłaci już wynagrodzenie i potrąci wpłatę do PPK, będzie musiał dokonać podwójnego rozliczenia, zarówno w stosunku do składek na FUS (ZUS) jak i wpłat do PPK. Sprawdź szczegóły.

W którym momencie zapisujemy do PPK studenta zatrudnionego na zlecenie?

W najbliższym czasie wielu pracowników, którzy obecnie są na studiach i wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia straci status studenta, czyli będą mogli rozpocząć oszczędzanie w ramach PPK. Sprawdź, od którego momentu.