WYDANIE ONLINE

Pracownik miał pierwszą umowę, potem przerwę w zatrudnieniu, a potem zawarł kolejną umowę o pracę. Czy wówczas wracamy do starych akt osobowych, czy też zakładamy nowe teczki dla drugiego zatrudnienia. A jeśli pierwszą umowę zawarto przed 1 stycznia 2019 r. a drugą po tym dniu – ile czasu należy przechowywać takie akta. Podobne dylematy mogą być w przypadku, gdy z jednym pracownikiem podpisujemy dwie (równoległe) umowy o pracę. Czy łączymy akta z obu umów? Ile je przechowujemy, gdy jedną z równoległych umów zawarto przed a drugą po 1 stycznia 2019 r. Sprawdź.

czytaj więcej »

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada obligatoryjne podawanie płacy w ogłoszeniach o pracę. Według projektowanych zmian w przepisach Kodeksu pracy pracodawcy mieliby obowiązek informowania kandydatów o wysokości proponowanego wynagrodzenia zasadniczego już na wstępie postępowania rekrutacyjnego. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Ministerstwo pracy pracuje nad zmianami, które mają umożliwić pracodawcom wykorzystanie dowolnego, innego niż wynikający obecnie z przepisów, sposobu zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych (np. bony, talony lub kupony). Jest to odpowiedź na postulaty pracodawców co do dopuszczenia stosowania innych, innowacyjnych sposobów zagwarantowania pracownikom posiłków profilaktycznych w czasie pracy.

czytaj więcej »

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ograniczyć długość niektórych terminowych umów o pracę zawieranych z nauczycielami. Dowiedz się, które konkretnie umowy nauczycielskie będą limitowane. Uwaga! Nowe limity mają obowiązywać już od 1 września br.

czytaj więcej »

Nie wolno dyskryminować zatrudnionych ze względu na przynależność związkową. Ten zakaz obowiązywał już przed 1 stycznia 2019 r. Jednak ostatnia nowelizacja przepisów związkowych doprecyzowały jego oraz wprowadziła przepisy proceduralne, które mają zapobiegać zakazanym praktykom. Kiedy dojdzie do dyskryminacji „związkowej” i co wówczas grozi pracodawcy?

czytaj więcej »

Rząd – w ekspresowym trybie – planuje wprowadzić zmianę do przepisów o pracowniczych planach kapitałowych, która ma znieść limit 30-krotności średniego wynagrodzenia przy wpłatach do PPK.

czytaj więcej »

Czy raport informacyjny ZUS RIA musimy składać za każdego rozwiązującego umowę pracownika/zleceniobiorcę po 1 stycznia 2019 r., bez względu na datę zawarcia umowy i przy braku złożonego oświadczenia o zamiarze przekazania raportów informacyjnych?

czytaj więcej »

Konfederacja Lewiatan przekonuje, że konieczne są natychmiastowe działania, które zwiększą atrakcyjność polskiego rynku pracy dla cudzoziemców. Organizacja pracodawców proponuje wprowadzenie m.in. takich zmian: wydłużenie z 6 do 18 miesięcy okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy czy wprowadzenie maksymalnego terminu 7 dni na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Pracownicy mogą być nieobecni w pracy nie tylko z powodu urlopu wypoczynkowego czy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Przepisy umożliwiają im wzięcie wolnego także z innych powodów. Niektóre z tych zwolnień są płatne, inne nie. Ich cechą charakterystyczną jest jednak to, że w przypadku nieskorzystania ze zwolnienia w chwili, której ono dotyczy, nie można wymusić na pracodawcy usprawiedliwienia nieobecności w pracy w późniejszym terminie.

czytaj więcej »

W przypadku, gdy pracownica zajdzie w kolejną ciążę będąc jeszcze na urlopie wychowawczym, nie może pobierać zasiłku chorobowego (nawet, gdyby miała zwolnienie lekarskie). Gdy urodzi kolejne dziecko na urlopie wychowawczym, pobiera zasiłek macierzyński. Ale jeśli zakończy urlop wychowawczy między 20 a 52 tygodniem po porodzie, straci część zasiłku macierzyńskiego. Z tego powodu pracownice po zajściu w ciążę często wolą skrócić okres wychowawczy. Sprawdź na schemacie, jak wygląda sytuacja pracownicy w różnych przypadkach

czytaj więcej »

Wiele firm szykuje się już na wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Na początku procesu wdrażania PPK trzeba m.in. podpisać umowy: o zarządzanie PPK, a także – w imieniu pracowników – o uczestnictwo w PPK. Co powinno znaleźć się w tych umowach? Ile poszczególni pracodawcy mają czasu na ich zawarcie? O czym jeszcze należy wiedzieć w tym zakresie? Sprawdź i należycie przygotuj się na wdrożenie PPK.

czytaj więcej »

Wprowadzenie ryczałtu za nadgodziny zawsze było wygodne dla kadr, bo ułatwiało rozliczenia. Zaś po zmianach z 1 stycznia 2019 r. jest jeszcze korzystniejsze. Zwalnia bowiem z obowiązku rejestrowania godzin pracy (a więc zasadniczo także z obowiązku wskazywania początku i końca pracy). Jednak nie każdemu pracownikowi można wprowadzić ryczałt za nadgodziny. Kto może go mieć? Jak obliczać ryczałt w różnych przypadkach z praktyki? I kiedy – mimo ryczałtu – pracownik może żądać dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny? Sprawdź.

czytaj więcej »