WYDANIE ONLINE

Jeśli pracodawca wystawi pracownikowi skierowanie na badanie okresowe albo przypomni o konieczności skorzystania z zaległego urlopu do końca września kolejnego roku, nie znaczy to jeszcze, że zwolnił się z odpowiedzialności za terminowe wykonanie przez pracownika badań czy terminowe wykorzystanie urlopu. Jednak są pewne sposoby, aby zachęcić pracownika do wykonania zaległych badań czy wykorzystania urlopów. W przypadku zaległego urlopu ostatecznie pracodawca może nawet udzielić go jednostronnie. Pod warunkiem że najpierw próbował porozumieć się w tej kwestii z pracownikiem.

czytaj więcej »

Do końca maja trzeba było wpłacić I ratę odpisu na ZFŚS za 2015 rok, a z końcem września należy odprowadzić II ratę. Pojawia się jednak problem, co z odpisem, w przypadku gdy fundusz zlikwidowano w trakcie roku kalendarzowego. Taka likwidacja jest bowiem możliwa, choć powoduje pewne problemy. Na przykład konieczność proporcjonalnego zmniejszenia odpisu.

czytaj więcej »

Jeśli pracownik podnosi kwalifikacje (np. odbywa studia, szkolenia) z inicjatywy pracodawcy lub za  jego zgodą, przysługuje mu obligatoryjne zwolnienie na zajęcia i dojazd na nie oraz – w niektórych przypadkach – obligatoryjny urlop szkoleniowy. Te 2 uprawnienia przysługują niezależnie od tego, czy strony podpisały umowę szkoleniową i czy pracodawca wymaga odpracowania szkolenia. Należy więc bardzo zwracać uwagę na to, czy pracodawca wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji, np. szkolenie, czy nie. 

czytaj więcej »

Jeśli pracodawca likwiduje tylko jedno (lub kilka) z wielu identycznych stanowisk, musi podać nie tylko samą przyczynę wypowiedzenia (np. likwidacja stanowiska). Powinien wskazać także kryteria, którymi się kierował przy wyborze osób do zwolnień. Innymi słowy, musi wskazać, dlaczego spośród kilku pracowników zajmujących to samo stanowisko postanowił zwolnić właśnie tę osobę. Potwierdził to niedawny wyrok SN (z 4 marca 2015 r., I PK 183/14).

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można udostępniać, w ramach informacji publicznej, protokół z przeprowadzonego naboru oraz podanie informacji o kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym osoby zatrudnionej w wyniku naboru?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy płatnikiem zasiłków chorobowych. Mamy pracownika, który często choruje – w tym roku był już kilkakrotnie na zwolnieniu lekarskim. Otrzymaliśmy informację z ZUS, że pracownik był wezwany na kontrolę i się nie stawił. W związku z tym ZUS wydał decyzję o utracie ważności z dniem 30 marca 2015 r. zaświadczenia lekarskiego wystawionego na okres od 10 marca do 10 kwietnia 2015 r. W dniu 10 kwietnia pracownik dostarczył jednak kolejne zwolnienie na okres od 11 do 30 kwietnia 2015 r. Jak w tej sytuacji powinien postąpić pracodawca? Czy orzeczenie ZUS o utracie ważności zaświadczenia lekarskiego jest podstawą do wstrzymania wypłaty zarówno wynagrodzenia chorobowego (za okres 30 marca – 9 kwietnia), czy wyłącznie zasiłku (za 10 kwietnia)? Czy zakład pracy ma prawo wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego również na podstawie kolejnego zaświadczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i wpisany na orzeczeniu symbol przyczyny niepełnosprawności – kod „P”. Schorzenia przyporządkowane kodowi „P” są wyszczególnione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej jako schorzenia dające podstawę do obniżenia wskaźnika wpłat na PFRON. Czy w przypadku tego pracownika do obniżenia wskaźnika wystarczy samo orzeczenie o niepełnosprawności, czy musi być do tego orzeczenia dodatkowo dołączone zaświadczenie od lekarza specjalisty?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik miał pierwszą umowę na czas określony od 3 października 2005 r. do 31 grudnia 2008 r., drugą umowę na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2014 r., a od 1 stycznia 2015 r. umowę na czas nieokreślony. W którym momencie należy wystawić mu świadectwo pracy?

czytaj więcej »

W okresie wakacyjnym zwiększone zapotrzebowanie na pracowników część pracodawców zaspokaja zatrudniając młodocianych, najczęściej dorabiających uczniów. Zatrudnianie takich osób wiąże się z licznymi odmiennościami, o których należy pamiętać, ponieważ naruszenie przepisów w tym zakresie może skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie. Przykładowo, z czym musi liczyć się pracodawca, gdy młodociany zataił przed nim swój prawdziwy wiek i okazało się, że zatrudniony pracownik nie ma 16 lat, a dodatkowo nie ukończył gimnazjum?

czytaj więcej »

W kwietniu 2015 roku stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się do 11,3 proc. z 11,7 proc. w marcu br. – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Rok temu wynosiło ono 13 proc.

czytaj więcej »

Status pracownika powinien być oceniany przez odwołanie się do kryterium wykonywania pracy zarobkowej. Dlatego ograniczenie prawa do tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe wobec osób wykonujących pracę na podstawie innej niż stosunek pracy jest niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt: K 1/13).

czytaj więcej »

Pracodawca, który rozlicza pracownika z podatku, wpisze w rocznej informacji PIT dane organizacji pożytku publicznego, do której ma trafić 1 proc. podatku pracownika. Projekt nowelizacji przepisów w tym kierunku trafił do Sejmu.

czytaj więcej »

Zamiast wypisywać papierowy druk lekarz prześle informację do ZUS oraz pracodawcy drogą elektroniczną. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przyjęta przez Sejm.

czytaj więcej »

Podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę o co najmniej 7,4 proc. (czyli 129,50 zł) domagają się przedstawiciele trzech central związkowych.

czytaj więcej »

Jeszcze w tym roku samotni ojcowie zyskają prawo do urlopów macierzyńskich i rodzicielskich oraz zasiłków macierzyńskich za ich okres.

czytaj więcej »

Pracodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na utworzenie i prowadzenie przyzakładowego żłobka lub przedszkola. Będzie mógł także dofinansować opiekę nad dzieckiem pracownika przez dziennego opiekuna lub pobyt dziecka pracownika w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu bez podatkowych konsekwencji dla zatrudnionego.

czytaj więcej »

Ze wsparcia szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2007-2013 skorzystało ok. 300 tys. przedsiębiorstw i ponad 1,5 mln pracowników. W nowej perspektywie planowana jest istotna zmiana podejścia w zakresie finansowania szkoleń. O zawartości oferty szkoleniowej ma decydować w pierwszej kolejności rynek, a więc sam przedsiębiorca.

czytaj więcej »