WYDANIE ONLINE

To pracodawca decyduje o tym, kiedy polecić pracę w nadgodzinach, i pracownik – poza wyjątkowymi przypadkami – musi wykonać takie polecenie. Jednak nie ma tu pełnej dowolności. Po pierwsze nadgodziny poleca się tylko w nieplanowanych przypadkach, których nie dało się przewidzieć w chwili tworzenia rozkładu. Po drugie jest kilka limitów, zwłaszcza co do liczby nadgodzin spowodowanych szczególnymi potrzebami pracodawcy. Jednak jeśli chodzi o nadgodziny z powodu usuwania awarii, jest już mniej ograniczeń.

czytaj więcej »

Wysokość zarobków pozostaje tematem, którego w kręgach towarzyskich najczęściej nie porusza się otwarcie. Tymczasem z perspektywy przepisów prawa w pewnych przypadkach istnieje obowiązek ujawnienia informacji o wysokości wynagrodzenia za pracę, w innych zaś przypadkach – zakaz ujawniania takich treści. Na przykład przy wypowiadaniu warunków płacy pracodawca powinien powiadomić na piśmie reprezentującą pracownika organizację związkową o proponowanej nowej wysokości pensji pracownika. Z drugiej strony związki zawodowe nie mają prawa żądać od pracodawcy imiennych list płac swoich członków.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracodawca chce zatrudnić pracownika, ale jeszcze nie wie, kiedy będzie miał wolne stanowisko. Bywa też tak, że to ktoś chce podjąć pracę u pracodawcy, ale nie wie, kiedy dokładnie uda mu się zakończyć poprzednie zatrudnienie. W takich przypadkach przydatna może być przedwstępna umowa o pracę. Strony zobowiązują się w niej nawiązać stosunek pracy na konkretnych warunkach, ale zostawiają sobie margines czasowy na jego nawiązanie.

czytaj więcej »

Są dwa rodzaje urlopów bezpłatnych. Urlop udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy za jego zgodą wlicza się do stażu pracy i nie pomniejsza wymiaru urlopu. Natomiast „zwykłego” urlopu bezpłatnego na ogół nie wlicza się do stażu pracy. Poza tym jeśli trwa powyżej 30 dni, pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy. Ale tylko w roku powrotu pracownika z urlopu bezpłatnego.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności (kod 04-O wada wzroku jednego oka). Czy mogę zatrudnić go na stanowisko spawacza, jeżeli lekarz medycyny pracy uzna, że nie ma przeciwwskazań do takiej pracy? Osoba z takim stopniem niepełnosprawności nie wymaga stworzenia specjalistycznych warunków pracy jak podjazdy, windy itp. Czy są jakieś dodatkowe wymogi w zakresie bhp? Czy zakład zatrudniając niepełnosprawnego z kodem 04-O, zatrudnia go według tych samych zasad co pracownika bez jakiegokolwiek orzeczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczycielka pracuje w naszej szkole od 1 września 2012 r. W dniu 9 stycznia 2015 r. doniosła świadectwa pracy potwierdzające okresy wcześniejszego zatrudnienia i od tego dnia została jej naliczona wysługa lat. Twierdzi jednak, że należy się jej wyrównanie od 2012 roku, ponieważ okresy te były wpisane w kwestionariusz osobowy i – jak twierdzi – nikt jej nie poinformował, że należy donieść świadectwa pracy (osoba przyjmująca dokumenty jest już na emeryturze i trudno stwierdzić, czy nauczycielka ma rację). Od kiedy należy wypłacić wysługę lat?

czytaj więcej »

Apelację pracodawca może złożyć nawet bez udziału pełnomocnika. Aby jednak sąd ją przyjął, musi poprawnie sformułować swoje odwołanie od wyroku, wnieść wymagane opłaty i przestrzegać terminów.

czytaj więcej »

Rodzaj badania, stanowisko pracy oraz opis warunków pracy z uwzględnieniem informacji o występowaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych – takie informacje od 1 kwietnia 2015 r. będzie musiało zawierać skierowanie na badania profilaktyczne dla pracownika lub osoby przyjmowanej do pracy.

czytaj więcej »

W 2015 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje objąć czynnościami kontrolnymi przede wszystkim budownictwo, ogrodnictwo oraz transport. Inspekcja będzie weryfikować prawidłowość zawierania umów terminowych i cywilnoprawnych oraz sprawdzać firmy, w których występowały wypadki przy pracy.

czytaj więcej »