W Kodeksie pracy mają pojawić się nowe badania dla pracowników

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wprowadzić nowy program profilaktyki zdrowotnej pracowników w ramach rozszerzonego katalogu profilaktyki, przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Nowy program profilaktyki zdrowotnej ma być realizowany w ramach badań profilaktycznych medycyny pracy. Sprawdźmy, jakie będą zasady nowego programu.

Odformalizowanie procesu naboru na stanowiska urzędnicze w służbie cywilnej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Wprowadzi on rewolucję w przeprowadzaniu naboru na wolne stanowiska urzędnicze.

Zbyt późna wypłata pensji zawsze zwiastuje kłopoty

Kodeks pracy zawiera wiele przepisów, które chronią wynagrodzenie pracowników. Dotyczą one między innymi terminów wypłaty wynagrodzeń. Jak wiadomo, w każdej firmie mogą być one inne, ale data wypłacania pensji musi mieścić się w regulacjach kodeksowych. O ile większość pracodawców nie ma problemów z właściwym uregulowaniem zasad wypłaty wynagrodzeń, o tyle kłopoty pojawiają się czasem, jeśli chodzi o wywiązywanie się z określonych w ten sposób zobowiązań. Brak terminowego wypłacania pensji pracownikom grozi natomiast pracodawcy różnymi konsekwencjami. Sprawdźmy zatem, jakie mogą być skutki opóźnień w wypłacie wynagrodzenia za pracę.

Zawieranie umów przez rządowym portalu – Sejm przyjął przepisy

Sejm przyjął ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie obciążeń pracodawców i zleceniodawców związanych z obowiązkami administracyjnymi przy powierzaniu pracy.

Praca zdalna i badania trzeźwości pracowników – Sejm przyjął ustawę

Na posiedzeniu 1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy w zakresie kontroli trzeźwości oraz pracy zdalnej. Teraz prace nad nowelizacją rozpocznie Senat, który na ich zakończenie ma czas do końca grudnia.

Nowe, wyższe kwoty diet i limitów noclegowych w podróży służbowej za granicę

Sprawdź, w jakich krajach zmieniły się diety z tytułu podróży zagranicznych i ile wynoszą aktualnie „zagraniczne” stawki diet i limitów noclegowych. Upewnij się, jak rozliczyć delegację za granicę, która przypadała zarówno przed zmianą, jak i po zmianie przepisów, czyli przed i po 29 listopada.

Kiedy umowa o pracę zawarta między konkubentami będzie umową pozorną, która nie daje prawa do ubezpieczenia społecznego

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2022 r., III USKP 119/21.

Kiedy odmowa wypłaty premii zadaniowej (sprzedażowej) jest sprzeczna z zasadą równego traktowanie pracowników w zatrudnieniu

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2022 r., I PSKP 74/21. 

Ryczałt na jazdy lokalne w podróży krajowej

PYTANIE: Pracownik był na 3-dniowej delegacji. Zakupił bilety PKP i komunikacji miejskiej z własnych środków. Po powrocie przedstawił bilety PKP oraz bilet autobusowy powrotny. Zagubił bilet autobusowy z dojazdu. Czy można rozliczyć ten dojazd do dworca ryczałtem? Czy można łączyć pokrycie kosztów ryczałtem oraz zwrotem za przedstawione bilety? Jeżeli można łączyć to, ile ryczałtu należy przyznać? Tylko za pierwszą dobę z dnia zgubionego biletu?