W Kodeksie pracy mają pojawić się nowe badania dla pracowników

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wprowadzić nowy program profilaktyki zdrowotnej pracowników w ramach rozszerzonego katalogu profilaktyki, przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Nowy program profilaktyki zdrowotnej ma być realizowany w ramach badań profilaktycznych medycyny pracy. Sprawdźmy, jakie będą zasady nowego programu.

Badania lekarskie – podstawowe zasady

Przypomnijmy, że pracodawcy mają obowiązek kierowania pracowników na badanie lekarskie medycyny pracy. Są to zarówno badania wstępne, jak i badania okresowe. Zgodnie z art. 229 kp wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

  • osoby przyjmowane do pracy;

  • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na ogół w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Badania są przeprowadzane na koszt pracodawcy.

Profilaktyka zdrowia w ramach medycyny pracy

W toku prac nad nowelizacją Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej i badania trzeźwości w projekcie dodana została poprawka zakładająca wprowadzenie nowego programu badań profilaktycznych (projektowany art. 229 § 61–65 kp). Program ten ma być opłacany przez Ministerstwo Zdrowia.

Planowane przepisy zakładają, że w przypadku gdy pracownik skierowany na wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie spełni warunki objęcia programem zdrowotnym lub programem polityki zdrowotnej, lekarz przeprowadzający wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie skieruje takiego pracownika, po uzyskaniu od niego zgody, do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej.

Zapamiętaj!

W sytuacji gdy pracownik wykona wstępne, okresowe albo kontrolne badania lekarskie zgodnie z programem zdrowotnym lub programem polityki zdrowotnej, badania te są finansowane na zasadach określonych w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej.

Projektowane przepisy zakładają, że minister właściwy do spraw zdrowia ogłosi, w drodze obwieszczenia, wykaz programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej realizowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia lub Narodowy Fundusz Zdrowia, które uwzględnia lekarz w ramach przeprowadzania badania wstępnego, badania okresowego albo badania kontrolnego pracownika.

Dodatkowe badania – w ramach czasu pracy

Do przeprowadzania badań w zakresie wskazanym w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej znajdzie zastosowanie art. 229 § 3 Kodeksu pracy, w którym wskazano, że okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy.

Ważne!

Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Źródło:
  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Autor: Oskar Sobolewski prawnik, ekspert rynku emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej, z doświadczeniem w zakresie doradztwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu PPE oraz PPK