Odformalizowanie procesu naboru na stanowiska urzędnicze w służbie cywilnej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Wprowadzi on rewolucję w przeprowadzaniu naboru na wolne stanowiska urzędnicze.

Bardziej elastyczny nabór i nowe systemy czasu pracy w służbie cywilnej

Z formy pisemnej do elektronicznej – taka zmiana nastąpi w zakresie naboru na stanowiska urzędnicze w służbie cywilnej. Proces zostanie odformalizowany, a składanie aplikacji odbędzie się online. Poszerzy się też katalog systemów i rozkładów czasy pracy.

E-nabór na stanowiska urzędnicze

Podstawowym założeniem planowanej zmiany przepisów jest odbiurokratyzowanie procesu naboru na stanowiska urzędnicze w służbie cywilnej.

Przede wszystkim cały proces aplikacji będzie przebiegał online. Co więcej, składanie aplikacji w formie elektronicznej będzie podstawową formą prowadzenia rekrutacji. Przejście na prowadzenie naboru online powinno rozszerzyć krąg kandydatów biorących udział w rekrutacji w służbie cywilnej. Ilość wymaganych oświadczeń i dokumentów oraz konieczność złożenia ich w formie papierowej osobiście w siedzibie wybranego urzędu czy przesłania ich pocztą tradycyjną mogła być odstraszająca dla części kandydatów, szczególnie młodszych.

Ważne!

Nowa formuła składania aplikacji ma zwiększyć krąg zainteresowanych pracą w urzędach. Jednak dla „tradycjonalistów” utrzymana zostanie papierowa forma składania dokumentów w procesie rekrutacji.

Bez limitu stanowisk

Zniesione zostanie ograniczenie dotyczące liczby stanowisk, na które można ogłosić i prowadzić jeden nabór. Ma to zwiększyć efektywność naborów prowadzonych na kilka takich samych stanowisk. Kolejna zmiana to możliwość wyłaniania więcej niż pięciu najlepszych kandydatów podczas naboru proporcjonalnie do liczby wolnych etatów.

Zapamiętaj!

W służbie cywilnej nie będzie mogła być zatrudniona osoba, która pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa.

Nowe systemy i rozkłady czasu pracy

Rząd planuje wprowadzenie szerszego niż dotychczas katalogu systemów i rozkładów czasu pracy o:

  • zadaniowy,

  • skróconego tygodnia oraz

  • system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Ponadto w podstawowym oraz równoważnym systemie czasu pracy zmieni się sposób określania długości okresu rozliczeniowego oraz czas jego trwania. Zamiast tygodni zastosowanie znajdą miesiące. Umożliwi to korzystanie z dłuższych okresów rozliczeniowych. Proponowane zmiany mają lepiej wpisywać się w specyfikę pracy urzędów.

Źródło:
  • komunikat z 2 listopada 2022 r., premier.gov.pl

Autor: Marta Wszoła  prawnik, aktualnie związana z administracją samorządową, autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.