Wzrost diet z tytułu podróży służbowych od 1 stycznia 2023 r.

28 lipca 2022 r. weszły w życie zmiany dotyczące zmiany wysokości diety z tytułu podróży służbowej. Od tego dnia wysokość diety wzrosła o 8 zł (do 38 zł), a resort pracy już po tygodniu od tej zmiany rozpoczął konsultacje rozporządzenia, które dokona kolejnej podwyżki. Od stycznia 2023 roku wysokość diety z tytułu podróży służbowej ma wzrosnąć z 38 do 45 zł. Zmiany przewidziane są również w dietach za podróże zagraniczne, które nie były zmieniane od 2013 roku.

Nowe przepisy w Kodeksie pracy – czy trzeba wprowadzić zmiany w regulaminach firmowych

Jeszcze w 2022 roku możemy spodziewać się dużych zmian w przepisach prawa pracy. Chodzi o uregulowanie w Kodeksie pracy zasad pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników oraz o wdrożenie dwóch dyrektyw unijnych. Czy nadchodzące zmiany w Kodeksie pracy będą powodowały konieczność zmian w regulaminach pracy i wynagradzania? Sprawdźmy.

Duża nowelizacja Kodeksu pracy: co zmieni się w zakresie przepisów o ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy

Duża nowelizacja Kodeksu pracy (która zgodnie z dyrektywami UE miała wejść w sierpniu, ale się opóźnia – w chwili zamykania tego wydania nie jest jeszcze nawet przedmiotem prac parlamentarnych) ma wprowadzić duże zmiany także m.in. w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę niektórych grup pracowników. Sprawdź, kto zyska silniejszą ochronę i w jakim zakresie.

Zaprzestanie naliczania wpłat na PPK – jakie zmiany od listopada 2022 roku

Rozpoczęcie przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności z programu, po osiągnięciu 60. roku życia, oznacza, że nie mogą być za niego dokonywane wpłaty do PPK. Od 21 listopada 2022 r. PFR poinformuje o tym wszystkich pracodawców – za pośrednictwem instytucji finansowych prowadzących rachunki takiego uczestnika.

Wycofanie wypowiedzenia umowy przez pracownicę w ciąży – jakie warunki muszą być spełnione

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2022 r. (I PSKP 39/21).

Urlop rodzicielski po zmianach – jak go opodatkować od 1 lipca 2022 r. i czy można złożyć wniosek w formie elektronicznej

Od sierpnia 2022 roku miały ulec zmianie przepisy dotyczące udzielania urlopu rodzicielskiego, a to za sprawą dwóch dyrektyw unijnych. Jednak tak się nie stało i póki co na dotychczasowych zasadach pozostają więc wymiar i zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Pomimo że przepisy te nie uległy zmianie od sierpnia 2022 roku, pracodawcy mają wątpliwości, czy zasiłek przysługujący za urlop macierzyński i rodzicielski należy opodatkować od 1 lipca 2022 r., a ponadto, czy wniosek o ten urlop można złożyć elektronicznie. Wyjaśniamy te wątpliwości.

Premia uznaniowa – kiedy powinna być uwzględniona przy obliczaniu wynagrodzenia za nadgodziny

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2022 r. (III PSKP 52/21).

Praca w czasie zwolnienia lekarskiego – nie zawsze uzasadni „dyscyplinarkę”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 16 grudnia 2021 r. (II PSKP 88/21).

Jak korzystnie zainwestować w szkolenie pracownika – 16 praktycznych wskazówek

Dla wielu pracowników dużym atutem jest możliwość odbywania szkoleń czy kursów podyplomowych na koszt pracodawcy. Firma nie ponosi jednak kosztów szkoleń z pobudek altruistycznych. Dlatego zwykle zabezpiecza się przed utratą zainwestowanych w kształcenie podwładnego środków – na wypadek, gdyby ten zechciał wykorzystać nabyte dzięki szkoleniu umiejętności w innym miejscu zatrudnienia. Sprawdź wskazówki eksperta, jak sprawić, by po szkoleniu na koszt pracodawcy pracownik został w firmie na dłużej.

Wprowadzamy system zadaniowy – jakie są formalności

PYTANIE: Chcemy objąć pracownika mobilnego (przedstawiciela handlowego) systemem zadaniowym. Jakich formalności musimy dokonać? Czy należy zawrzeć porozumienie stron w tym zakresie i jakie elementy powinny się w nim znaleźć?