Samoizolacja pracownika – jak potraktować taką nieobecność (stanowisko ministerstwa pracy)

Z najnowszych wyjaśnień resortu pracy wynika, że to od decyzji pracodawcy zależy, czy i na jakiej podstawie uzna nieobecność pracownika w takiej sytuacji za usprawiedliwioną i płatną. Chodzi o pracowników, którzy – w związku ze znaczną dzienną liczbą zakażeń i z obawy przed możliwością kontaktu z osobą zakażoną bądź podejrzewając u siebie niektóre z objawów koronawirusa – zostają w domu, by poddać się samoizolacji.

Praca zdalna w okresie izolacji domowej – zmiana przepisów antykryzysowych

Od 5 grudnia 2020 r. pracownik może wykonywać pracę zdalną podczas izolacji. Osoby przebywające w izolacji domowej z powodu zakażenia koronawirusem mogą już pracować zdalnie i otrzymywać za pracę zdalną wynagrodzenie w pełnej wysokości. Umożliwiła im to nowelizacja tzw. specustawy o COVID-19.

Od 1 stycznia 2021 r. zgłaszasz do ZUS umowę o dzieło – sprawdź, na jakim formularzu

Od nowego roku płatnicy i osoby fizyczne, którzy zlecają wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie tej umowy do ZUS. Dowiedz się, jaki formularz trzeba będzie wypełnić w takiej sytuacji (WZÓR DO POBRANIA znajdziesz na końcu tego tekstu).

Od 1 grudnia nowe kary dla pracodawców – jak wysokie i za co

Nawet 45.000 zł grzywny za „ukrywanie” dłużnika alimentacyjnego. Wprowadzona z początkiem grudnia 2020 roku zmiana przepisów Kodeksu pracy przewiduje dodatkowe sankcje nakładane na pracodawców w związku z nielegalnym zatrudnieniem lub zaniżaniem wysokości wynagrodzenia wypłacanego pracownikom, którzy są dłużnikami alimentacyjnymi.

Nowa tarcza finansowa PFR 2.0 – od stycznia 2021 roku

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 różnią się m.in. w zależności od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów. Sprawdź, które firmy będą mogły liczyć na wsparcie i jakie dokładnie warunki trzeba będzie spełnić, by móc skorzystać z pomocy finansowej.

Jak nowa płaca minimalna wpłynie na wpłaty do PPK

Od 1 stycznia 2021 r. wynagrodzenie zasadnicze w Polsce po raz kolejny wzrośnie i nie będzie mogło być niższe niż 2.800 zł brutto dla pełnego etatu. Zmiana wysokości płacy minimalnej w istotny sposób wpłynie na sytuację uczestników PPK – więcej osób będzie mogło obniżyć wpłatę podstawową. Jednocześnie na rachunki PPK osób najmniej zarabiających firmy wpłacą wyższe kwoty.

Gdy pracownik zgłasza gotowość do pracy, a pracodawca uważa, że zatrudnienie ustało

Spory o to, czy stosunek pracy faktycznie się zakończył, nie należą do rzadkości. Sąd czasem po wielu miesiącach lub latach stwierdza, że wbrew twierdzeniom pracodawcy pracownik przez cały czas pozostawał w zatrudnieniu. Oczywiste jest, że w okresie sporu pracownik nie świadczy pracy. Zwykle jednak za okres pozostawania bez pracy pracownicy żądają wynagrodzenia. Od czego zależy to, czy sąd je zasądzi?