Wpłaty na PPK a nadpłata z powodu choroby – jak postępować (przykład obliczeń)

Może się zdarzyć, że naliczymy już należności za dany miesiąc, a dopiero potem pracownik zachoruje. Co wówczas dzieje się ze składką na PPK? Jakie terminy wchodzą tu w grę? Najlepiej wyjaśnić te kwestie na przykładach. Sprawdź przykładowe listy płac.

PPK a należności za podróż służbową – sprawdź przykład rozliczenia

W jaki sposób diety i inne należności służbowe wpływają na rozliczanie PPK? Poniżej prezentujemy przykład wraz z listą płac. Sprawdź na gotowych wyliczeniach.

Ochrona przedemerytalna – kogo obejmuje nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego (i co wynika z nowego stanowiska)?

W niedawnym stanowisku resort pracy przypomniał, że w dla części pracowników okres ochrony przedemerytalnej trwa jeszcze przez kilka miesięcy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast jednocześnie przypomniał, że ochrona może być słabsza w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracownika w zakładzie zatrudniającym co najmniej 20 osób. Oto wyjaśnienia, przykłady oraz tabele dokładnie wskazujące okresy ochronne.

Kwarantanna i izolacja pracownika – 6 pytań i odpowiedzi

Zdarza się, że pracownik miał kontakt z osobą zakażoną, a sanepid nie odezwał się – albo tylko zadzwonił. Zdarza się, że decyzję o kwarantannie przekazuje szkoła. Jak usprawiedliwić taką nieobecność? Czy przysługuje wówczas wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy? Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Sprawdź odpowiedzi z praktyki na te i kilka innych pytań.

Które zachowania pracodawcy oznaczają zabronione zniechęcanie do uczestnictwa w PPK?

Przepisy o PPK zakazują pracodawcy (pod groźbą surowych kar) zniechęcania zatrudnionych do uczestnictwa w PPK. Ale w takim razie: jakie działania pracodawcy mogą być uznane za takie zniechęcanie – i przez to powodować ryzyko ukarania? Najlepiej pokazać to na konkretnych przykładach. Sprawdź

Jak wpłaty na PPK wpływają na podatek i koszty pracodawcy (9 odpowiedzi)?

Odprowadzanie wpłat na PPK wiąże się z kilkoma skutkami podatkowymi. Jak takie wpłaty wpływają na przychód uczestnika programu? Jaki jest zakres zwolnienia z podatku? Kiedy powstaje przychód z wpłat na PPK finansowanych przez pracodawcę? Jakie są zasady zaliczania wpłat PPK w koszty? Jak będzie w przypadku podmiotu zagranicznego? Poznaj 9 odpowiedzi z praktyki.

Czy można ujawnić pracownikom, kto z załogi został zakażony?

Pracodawcy powinni informować pracowników o przypadkach COVID-19 i podejmować środki ochronne. Jednak nie powinni przekazywać więcej informacji niż jest to konieczne. Tak wynika z rekomendacji Europejskiej Rady Ochrony Danych (EROD). O czym więc wolno powiadomić pracowników w takim przypadku, a czego nie należy ujawniać? Przede wszystkim: czy wolno informować o imieniu i nazwisku osoby zakażonej lub takiej, która może być zakażona? Sprawdź.

COVID-19, a kwestie bhp i maseczki w zakładzie – 8 pytań i odpowiedzi

W jakim zakresie w zakładzie pracy trzeba nosić maseczki? Kiedy pracownik jest zwolniony z tego obowiązku? A może można bezwzględnie nakazać, by – mimo braku obowiązków – pracownicy zawsze nosili maseczki? Co budzi wątpliwości, jeśli chodzi o środki ochronne? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania pracodawców.

Badania okresowe i kontrolne w czasie epidemii – poznaj odpowiedzi na 5 pytań z praktyki

Zawieszony w czasie pandemii obowiązek kierowania pracowników na badania okresowe powoduje kilka wątpliwości. Czy np. trzeba już obecnie wypisać skierowanie na przyszłe badania? A jeśli placówka medycyny pracy z którą mamy umowę wciąż funkcjonuje – czy też są zawieszone badania