SĘDZIA WYJAŚNIA: Epidemia a przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy

W powszechnym mniemaniu roszczenie, które uległo przedawnieniu, nie może być uwzględnione. W praktyce nie zawsze tak jest, ponieważ niezależnie od tego, czy z zarzutu przedawnienia korzysta pracodawca, czy pracownik, w niektórych sytuacjach taki zarzut udaje się ubezskutecznić. Trwający od kilku miesięcy stan epidemii samodzielnie nie da natomiast podstawy do zwalczenia zarzutu przedawnienia, nawet jeśli dostęp do sądu w ostatnich miesiącach jest mocno ograniczony.

NOWOŚĆ: ZUS udostępnia na PUE ZUS informację o kwarantannie lub izolacji domowej

Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są podstawą do wypłaty zasiłków chorobowych.

NOWOŚĆ: Zakażenie na terenie zakładu pracy – czy pracownik ma prawo do odszkodowania

Pod jakim warunkami zakład pracy może odpowiadać prawnie w związku z zakażeniem danej osoby na jego terenie? Co zrobić, aby uniknąć roszczeń ze strony pracowników? Sprawdźmy, jakie działania warto podjąć w tym zakresie.

NOWOŚĆ: Informację o kwarantannie lub izolacji pracownika pracodawca otrzyma z ZUS

Od 24 października 2020 r. dane o kwarantannie i izolacji ZUS przekazuje pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Objawy koronawirusa u pracownika, testy, ryzyko zakażenia – 10 pytań i odpowiedzi

Załóżmy, że pracownik źle się poczuł. Albo – choć sam się nie przyznaje – wyraźnie widać, że coś z nim nie tak. Jak ma zareagować pracodawca? Czy może odsunąć pracownika od pracy? Czy może nakazać mu pójście do lekarza lub zmierzenie temperatury – mimo, że pracownik nie chce? I jak reagować w przypadku, gdy pracownik ma zwiększone „pozapracowe” ryzyko zakażenia się COVID-19? Albo gdy nie chce pracować w zakładzie, bo boi się ryzyka „u nas”. Sprawdź odpowiedzi na pytania z praktyki.

Jak postępować, gdy w zakładzie pojawi się przypadek COVID – instrukcja krok po kroku

Obecnie mamy wiele przypadków zakażeń – i większość pracodawców (przynajmniej średnich i dużych) zetknęła się już bezpośrednio lub pośrednio z takimi przypadkami. A jednocześnie panuje duży chaos informacyjny. Dlatego przygotowaliśmy instrukcję o tym, jak postępować w przypadku gdy u któregoś z pracowników pojawią się objawy zakażenia koronawirusem lub pracownik będzie miał „pozytywny” test. Zastosuj gotową instrukcję.