SĘDZIA WYJAŚNIA: Kiedy i jak pracodawca może zawiesić przepisy wewnętrzne obowiązujące w firmie

Specjalistyczne przepisy (tarcze antykryzysowe), jakie wprowadzono na czas epidemii, nie są jedynymi, które dają pracodawcy uprawnienie do ograniczenia przywilejów pracowników. Kodeks pracy także zawiera rozwiązania, z których pracodawca może skorzystać w gorszym dla jego firmy okresie. Chodzi tu o regulacje umożliwiające zawieszenie stosowania niektórych przepisów prawa pracy obowiązujących w danej firmie.

NOWOŚĆ: Odpowiedzialność pracodawcy za warunki wykonywania pracy zdalnej – komentarz eksperta

Pracodawca nie będzie odpowiadał za bhp pracowników zdalnych? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało wstępną wersję projektu zmian w Kodeksie pracy, która zawiera nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Likwidacja telepracy i zastąpienie jej pracą zdalną, umożliwienie pracy zdalnej tylko za zgodą pracownika czy wyłączenie odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo pracowników zdalnych – to tylko kilka zmian zaproponowanych w pierwszym projekcie uregulowania pracy zdalnej. Planowane rozwiązania komentuje Ewa Gawrysiak, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

NOWOŚĆ: Obniżenie wymiaru etatu a podstawa wymiaru świadczeń chorobowych – zmiana przepisów

Tarcza antykryzysowa umożliwiła obniżenie wymiaru etatów i wynagrodzeń pracownikom. Niestety niektóre z nowych rozwiązań poskutkowały niższą wysokością świadczeń chorobowych. Na mocy nowych przepisów podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego nie uwzględnia już zmiany wymiaru czasu pracy wynikającej z ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać aż w 3 różnych terminach. Sprawdź szczegóły na praktycznym przykładzie.

NOWOŚĆ: Obniżenie etatu z dopłatami – możemy stosować dłużej

Jeśli mamy pracowników, wobec których nie skorzystaliśmy dotąd z możliwości antykryzysowego zmniejszenia etatu połączonego z pobraniem dofinansowania (a spełniamy ustawowe wymogi), wciąż mamy szansę z tego skorzystać. Nowelizacja ustawy antykryzysowej znacznie przedłużyła końcowy termin. Sprawdź szczegóły.

NOWOŚĆ: Likwidacja telepracy i zastąpienie jej pracą zdalną – zmiany w przepisach kodeksowych

Jak zapowiada MRPiPS, z Kodeksu pracy zniknie telepraca, a zastąpią ją regulacje dotyczące pracy zdalnej. Ministerstwo chce, aby praca zdalna była stosowana w oparciu o rozwiązania określone w porozumieniu zawieranym przez pracodawcę z zatrudnionymi. W takim porozumieniu możliwe byłoby uzgodnienie zasad rekompensaty kosztów pracy świadczonej poza firmą.

NOWOŚĆ: Czy pracodawca nie będzie już musiał rozliczać składek ZUS?

ZUS poinformował, że zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek ubezpieczeniowych. Odpowiedzialność za te rozliczenia ma wziąć na siebie. Chce w ten sposób zapobiec błędom w ustalaniu podstawy wymiaru składek, a także przyspieszyć przyznawanie zasiłków, emerytur i rent.