SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak uniknąć błędów przy wypowiadaniu umowy o pracę w czasie kryzysu

Kryzys zmusza wielu pracodawców do podejmowania szybkich decyzji o zakończeniu współpracy z pracownikami. Popełnienie nawet drobnych błędów przy wypowiadaniu umowy skończyć się może niepotrzebnym procesem przed sądem, a finalnie wypłatą odszkodowania lub przywróceniem pracownika do pracy.

Redukcja zatrudnienia a obowiązek tworzenia PPK

Pytanie: PYTANIE: Pracodawca na dzień 31 grudnia 2019 roku zatrudniał 24 osoby. W związku z pandemią był zmuszony zwolnić 5 osób. Na dzień 15 czerwca 2020 roku zatrudnia już tylko 19 osób. Czy w takiej sytuacji będzie musiał tworzyć PPK od 1 lipca 2020 roku? Czy będzie mógł utworzyć PPK dopiero w I połowie 2021 roku? W jakich terminach będzie miał obowiązek zawarcia porozumienia z reprezentacją pracowników o wyborze instytucji finansowej? W jakich terminach powstanie obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK?

Pracownik zamienił się z kolegą. Czy powstaną przez to nadgodziny?

Pytanie: PYTANIE: 1. Pracownik pracuje w danym tygodniu od 10.00 do 18.00 . W środę zamienił się z kolegą i pracował w godzinach 7.00-15.00. Czy powstaną nadgodziny (w godzinach 7.00-10.00)?2. Pracownik pracuje w danym tygodniu od 7.00 do 15.00. Potrzebował we wtorek rano pójść do lekarza z dzieckiem i przyszedł na 11:00. Odpracował wyjście w kolejnych dwóch dniach. Czy w środę może przyjść na 7:00 rano tak jak miał w grafiku? Co z dobą pracowniczą? W obu przypadkach obowiązuje równoważny system czasu pracy.

Kiedy przysługuje odprawa ekonomiczna i jak należy ją liczyć (po zmianach)?

Zapowiadana tzw. tarcza 4.0 ma ograniczyć maksymalną wysokość odpraw do kwoty 10-krotności płacy minimalnej. A niestety wiele firm powypowiadało w obecnej sytuacji umowy i muszą teraz płacić odprawy. Sprawdźmy więc, kiedy odprawa przysługuje, czy należy ją wypłacić przy porozumieniu stron, albo gdy pracownik odrzuca nowe warunki zatrudnienia i jak obliczać jej wysokość.

Jak zrezygnować z ZFŚS i jak go zawiesić – po zmianach?

Projekt tzw. tarczy 4.0 przewiduje, że pracodawca będzie mógł zawiesić prowadzenie funduszu socjalnego. Dotychczasowe przepisy zakładają natomiast możliwość rezygnacji z niego (choć nie dotyczy to jednostek budżetowych) lub zmniejszenia wysokości odpisu. Jak zastosować te wszystkie rozwiązania?

Czy COVID-19 może być uznany za chorobę zawodową – stanowisko ministerstwa

Aby można było uznać daną chorobę za zawodową muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Po pierwsze – musi ona znajdować się w wykazie chorób zawodowych. Po drugie – musi istnieć związek pomiędzy jej powstaniem a narażeniem zawodowym. Spełnienie łącznie tych przesłanek umożliwia stwierdzenie wystąpienia choroby zawodowej. Sprawdźmy wyjaśnienia ministerstwa pracy w odpowiedzi na interpelację poselską.