Pierwsze decyzje UODO w sprawie ochrony danych – 5 wskazówek dla pracodawców

Jak postępować, by zminimalizować ryzyko naruszenia ochrony danych? UODO opublikował na swojej stronie internetowej pierwsze decyzje, z których możemy dowiedzieć się, jak w praktyce organ nadzoru podchodzi m.in. do sposobu realizowania żądań podmiotów danych czy też do konieczności zawiadamiana podmiotów danych o zaistniałym naruszeniu. Eksperci Deloitte Legal przeanalizowali decyzje UODO i wybrali 5 kluczowych dla pracodawców wniosków.

Lista obecności – pod jakimi warunkami może stać się ewidencją czasu pracy?

Każdy pracodawca musi dla każdego pracownika prowadzić ewidencję czasu pracy. Natomiast nie musi stosować listy obecności. Ta ostatnia jest dokumentem pomocniczym, ułatwiającym potwierdzanie obecności i gromadzenie danych do ewidencji. Natomiast jest sposób, aby ułatwić pracę kadr. Pod pewnymi warunkami lista obecności może bowiem „awansować” na ewidencję czasu pracy. O jakie warunki chodzi? Co powinno być na liście obecności, a czego nie wolno tam wskazywać? Jak prowadzić listy obecności? Sprawdź

Jakie dodatkowe warunki będzie musiał spełniać zatrudniany cudzoziemiec?

Cudzoziemiec będzie musiał posiadać odpowiednie środki finansowe w celu zabezpieczenia jego powrotu do kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało właśnie projekty rozporządzeń w tym zakresie. Sprawdźmy szczegóły.

Jakich danych nie będziemy już wpisywać do świadectwa pracy?

Ministerstwo Pracy pracuje nad projektem zmiany rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy. Przewiduje on m.in. usunięcie z pomocniczego wzoru świadectwa punktu dotyczącego imion rodziców pracownika. Chodzi o to, by dostosować wzór świadectwa pracy do wymogów wynikających z RODO.

Jak obecnie ustalić reprezentatywność związku zawodowego?

Przepisy określające, który związek zawodowy jest reprezentatywny zostały od 2019 r. przeniesione z Kodeksu pracy do ustawy o związkach zawodowych? Czy przy okazji coś się zmieniło w określaniu zasad reprezentatywności związku? Nowe przepisy rozróżniają obecnie reprezentatywność dwóch kategorii organizacji związkowych (ponadzakładowych oraz zakładowych). Sprawdź szczegóły.

Ile możemy potrącić nauczycielowi z wynagrodzenia za czas udziału w strajku?

Wobec pracownika, który uczestniczy w legalnej akcji strajkowej, nie możemy wyciągnąć konsekwencji służbowych. Jednak za czas udziału w strajku nie przysługuje mu prawo do wynagrodzenia. Sprawdźmy, jak właściwie dokonać potrącenia z wynagrodzenia strajkującego nauczyciela.

Czy będziemy musieli podawać przyczynę w wypowiedzeniu umowy terminowej?

Obowiązek uzasadniania przez pracodawców wypowiedzenia umów terminowych zawartych na czas dłuższy niż 6 miesięcy to jedna z proponowanych zmian w Kodeksie pracy. Zdaniem Pracodawców RP w razie przyjęcia takiej zmiany terminowe umowy o pracę staną się mniej elastyczne i mogą być rzadziej zawierane.