Umowy o zarządzanie i uczestnictwo PPK – kiedy i z kim je podpisać i co w nich zawrzeć?

Wiele firm szykuje się już na wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Na początku procesu wdrażania PPK trzeba m.in. podpisać umowy: o zarządzanie PPK, a także – w imieniu pracowników – o uczestnictwo w PPK. Co powinno znaleźć się w tych umowach? Ile poszczególni pracodawcy mają czasu na ich zawarcie? O czym jeszcze należy wiedzieć w tym zakresie? Sprawdź i należycie przygotuj się na wdrożenie PPK.

Kolejny poród na urlopie wychowawczym – trzeba uważać na pułapkę z zasiłkiem macierzyńskim

W przypadku, gdy pracownica zajdzie w kolejną ciążę będąc jeszcze na urlopie wychowawczym, nie może pobierać zasiłku chorobowego (nawet, gdyby miała zwolnienie lekarskie). Gdy urodzi kolejne dziecko na urlopie wychowawczym, pobiera zasiłek macierzyński. Ale jeśli zakończy urlop wychowawczy między 20 a 52 tygodniem po porodzie, straci część zasiłku macierzyńskiego. Z tego powodu pracownice po zajściu w ciążę często wolą skrócić okres wychowawczy. Sprawdź na schemacie, jak wygląda sytuacja pracownicy w różnych przypadkach

Jak liczyć ryczałt za nadgodziny i kto może go mieć?

Wprowadzenie ryczałtu za nadgodziny zawsze było wygodne dla kadr, bo ułatwiało rozliczenia. Zaś po zmianach z 1 stycznia 2019 r. jest jeszcze korzystniejsze. Zwalnia bowiem z obowiązku rejestrowania godzin pracy (a więc zasadniczo także z obowiązku wskazywania początku i końca pracy). Jednak nie każdemu pracownikowi można wprowadzić ryczałt za nadgodziny. Kto może go mieć? Jak obliczać ryczałt w różnych przypadkach z praktyki? I kiedy – mimo ryczałtu – pracownik może żądać dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny? Sprawdź.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Nie za każde zwolnienie od pracy trzeba płacić

Pracownicy mogą być nieobecni w pracy nie tylko z powodu urlopu wypoczynkowego czy niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Przepisy umożliwiają im wzięcie wolnego także z innych powodów. Niektóre z tych zwolnień są płatne, inne nie. Ich cechą charakterystyczną jest jednak to, że w przypadku nieskorzystania ze zwolnienia w chwili, której ono dotyczy, nie można wymusić na pracodawcy usprawiedliwienia nieobecności w pracy w późniejszym terminie.

Za kogo pracodawca nie musi składać raportu ZUS RIA – stanowisko ZUS

Czy raport informacyjny ZUS RIA musimy składać za każdego rozwiązującego umowę pracownika/zleceniobiorcę po 1 stycznia 2019 r., bez względu na datę zawarcia umowy i przy braku złożonego oświadczenia o zamiarze przekazania raportów informacyjnych?