Zdaniem ministerstwa: Jak długo przechowywać ewidencję czasu pracy po zmianach?

Czy 10-letni okres przechowywania akt osobowych oraz dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., musimy zastosować również do ewidencji czasu pracy? Dotychczas przyjmowano znacznie krótszy – gdyż zaledwie 3-letni – okres jej przechowywania. Oto stanowisko, jakie w tej sprawie zajęło ministerstwo pracy.

Wydłużony termin na złożenie sprawozdania o warunkach pracy

Sprawozdanie Z-10 składane jest przez niektóre podmioty zatrudniające pracowników, zobowiązane do składania sprawozdań statystycznych. Na swojej stronie internetowej Główny Urząd Statystyczny poinformował o wydłużeniu terminu na złożenie formularza „Sprawozdania o warunkach pracy”. Sprawdź, do kiedy należy przekazać do GUS sprawozdanie Z-10 za 2018 rok.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Kiedy przed sądem potrzebny jest biegły

Rozstrzygnięcie niektórych spraw przed sądem wymaga zlecenia opracowania opinii biegłemu lub instytutowi naukowemu. Czasem trzeba wyłożyć zaliczkę na taką opinię, ale warto to zrobić. Zaniechanie w tym względzie może bowiem doprowadzić do przegrania sprawy.

Ochrona wynagrodzenia zleceniobiorcy – jakie zasady od 1 stycznia 2019 r.?

Z dniem 1 stycznia 2019 r. wszedł w życie art. 833 § 2[1] Kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten ma wyeliminować powstające niekiedy wątpliwości na gruncie dotychczasowych przepisów (art. 833 § 2 kpc). Chodzi o ustalenie, czy wynagrodzenie otrzymywane przez dłużnika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej można uznać za świadczenie powtarzające się, „którego celem jest zapewnienie utrzymania”.