Dodatkowa informacja o okresie przechowywania akt – jak i kogo musimy informować?

Od nowego roku wraz ze świadectwem pracy trzeba wręczyć niektórym pracownikom informację o okresie przechowywania akt. Kogo to dotyczy? Jak sformułować taką informację? I wreszcie: kiedy i jak należy zniszczyć dokumentację? Sprawdźmy.

Co od nowego roku zmieniło się w prowadzeniu akt osobowych?

Podstawowa zmiana jest taka, że od 1 stycznia 2019 r. musimy akta pracownicze podzielić nie na 3, a na 4 części (nowa część D akt). Kilka dokumentów umieszczamy w innym miejscu niż dotychczas. W niektórych częściach akt możemy tworzyć podczęści i wtedy odpowiednio je numerować. A czy zmiana zasad prowadzenia teczek osobowych oznacza, że musimy przekładać dokumenty z dawnych teczek?

Kiedy i na jakich zasadach organizować szkolenia bhp pracowników?

Od nowego roku część pracowników biurowych jest zwolniona z okresowych szkoleń bhp. To dobra okazja, aby przyjrzeć się tym szkoleniom: zasadom ich organizowania i przeprowadzania. Nie wszystko bowiem muszą wykonywać profesjonalne firmy bhp – w niektórych kwestiach wystarczy przeszkolenie np. kierownika działu. Nie zapomnijmy też o pewnych pułapkach – np. konieczności ponowienia badania w przypadku nawet krótkiej (choćby weekendowej) przerwy w zatrudnieniu. Sprawdź obecne zasady organizowania szkoleń bhp i uniknij błędów.

Ewidencjonowanie czasu pracy po 1 stycznia 2019 r. – nowe obowiązki pracodawcy

O ile w samych aktach osobowych nowe przepisy (obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.) nie wprowadziły dużych zmian, o tyle w ewidencji czasu pracy zmieniło się sporo. Po pierwsze, w ewidencji czasu pracy trzeba obecnie wskazywać nie tylko liczbę godzin, ale podać także przedział godzinowy pracy (od-do). To samo dotyczy przedziału godzinowego odbywanego dyżuru. Trzeba też wskazać rodzaj dnia wolnego. Rozporządzenie przewiduje też szeroki wykaz dokumentów, jakie trzeba umieszczać w dokumentacji związanej z ewidencjonowaniem czasu pracy. I podkreśla, że dokumentacja ta musi być prowadzona odrębnie dla każdego pracownika. Sprawdź na przykładach, jak obecnie trzeba ewidencjonować czas pracy.