Większa ochrona wynagrodzenia zleceniobiorców – od stycznia 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach zlecenia oraz o świadczenie usług ma wynosić ponad 12 zł brutto (kwota ta zostanie dodatkowo zwaloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.). Dotyczyć to będzie również samozatrudnionych (wykonujących działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce lub w państwach trzecich, czyli poza UE i EOG). Co jeszcze się zmieni?

SĘDZIA WYJAŚNIA: Staranne prowadzenie dokumentacji pomoże w procesie o nadgodziny

Ewidencja czasu pracy to kluczowy dowód w sporze z pracownikiem o wynagrodzenie za pracę po godzinach. Dlatego w interesie pracodawcy jest prowadzenie jej z odpowiednią dbałością. Inaczej nieprawidłowości w dokumentacji rozliczeniowej czasu pracy mogą skazać firmę na przegraną przed sądem pracy. A brak ewidencji w ogóle znacząco poprawia sytuację procesową pracownika – jako dowód w sądzie może on wówczas przedstawić nie tylko zeznania świadków, ale i własne zapiski!

Dla kogo kontrola PIP na preferencyjnych zasadach – bez sankcji

Część firm dotychczas niekontrolowanych jeszcze przez PIP będzie mogła liczyć na pierwszą kontrolę o charakterze instruktażowym – bez sankcji. Ale jest warunek: stwierdzone przez kontrolera nieprawidłowości nie mogą być rażące.

Zatrudnianie, awansowanie i oceny okresowe na uczelniach wyższych – mniej obowiązków od października 2016

Zmiana zasad zatrudniania na stanowiskach profesora wizytującego i nadzwyczajnego oraz zmniejszenie częstotliwości ocen okresowych nauczycieli akademickich, pracowników naukowych instytutów PAN oraz instytutów badawczych. To tylko część zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.

Nowe zasady delegowania pracowników od 18 czerwca – poznaj obowiązki pracodawców

Pracodawca, który w ramach świadczenia usług deleguje pracowników do Polski, będzie musiał zapewnić im minimalne warunki zatrudnienia. Określają je nowe przepisy. Dodatkowe obowiązki to: wyznaczenie osoby upoważnionej do kontaktów, składanie oświadczeń oraz przechowywanie i udostępnianie dokumentacji na wniosek PIP.

Nauczyciele bez „godzin karcianych” – już od września

Nowelizacja Karty Nauczyciela likwiduje obowiązek realizowania przez nauczycieli dwóch godzin tygodniowo w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz godziny w szkołach ponadgimnazjalnych.