Czy tarcza antykryzysowa odracza termin wpłaty pierwszej tury odpisów na ZFŚS

Do 31 maja pracodawcy posiadający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą przekazać na osobny rachunek pierwsze środki z tytułu naliczonych odpisów. Żadna z tarcz antykryzysowych nie przewiduje przesunięcia tego terminu, na wypadek gdyby przez COVID-19 firmy miały trudności z uzbieraniem pieniędzy.

Można już składać wnioski o kolejne świadczenie postojowe – pobierz wzory wniosków

Świadczenie postojowe wynosi 2.080 zł albo 1.300 zł. Można z niego skorzystać do trzech razy. Są już dostępne wnioski, aby skorzystać ze wsparcia po raz kolejny.

Pensja obniżona na mocy przepisów antykryzysowych – jak liczyć wynagrodzenie chorobowe?

Pytanie: PYTANIE W naszej firmie z powodu kryzysu pracownicy mają od 1 kwietnia br. obniżone wynagrodzenia do 0,8 etatu. Jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego dla przypadków:1.  Dodatkowa opieka na dziecko do lat 8 (ze specustawy) od 16 marca do 27 marca, od 30 marca do 3 kwietnia, od 6 kwietnia do 10 kwietnia br. (na jednym wniosku opieka jest wypisania z w/w datami, pracownik pominął dni wolne z grafiku lub weekendy i wpisał tylko te w które miał być w pracy.2. Choroba pracownika od 1 kwietnia 2020 r., trwa dalej 3. Choroba od 30 marca do 10 kwietnia i ponownie opieka od 20 kwietnia?Pracownicy oprócz wynagrodzenia otrzymywali „trzynastki” za poprzedni rok wypłacone w lutym. Niektórzy z nich mieli premie kwartalne wypłacane w następnym kwartale. Czy te dodatkowe składniki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków?

Na jakich zasadach skracamy pracownikom odpoczynek na podstawie ustawy antykryzysowej (i co wynika z nowego stanowiska MRPiPS)?

Pracodawca który zanotował odpowiedni spadek obrotów, wskazany w tzw. tarczy antykryzysowej może (bez zgody związków, czy delegatów załogi!) skrócić pracownikom odpoczynek dobowy do 8 godzin i tygodniowy do 32 godzin. Pod warunkiem, że zrekompensuje go w ciągu 8 tygodni. Jak dokonać takiej rekompensaty? Jak skrócony odpoczynek wpływa na dyżur i nadgodziny? O ile można skrócić odpoczynek w przypadku akcji ratowniczej czy awarii? I co wynika z nowego stanowiska w tym temacie? Sprawdź.

Czy spółdzielnia może wystąpić o świadczenie postojowe dla zleceniobiorcy?

Pytanie: PYTANIE: Jesteśmy Spółdzielnią Mieszkaniową, która prowadzi Dom Kultury i zatrudnia tam instruktorów na zlecenie. Wszystkie zajęcia są odwołane. Czy w imieniu zleceniobiorców możemy wystąpić z wnioskiem RSP-C?

Czy pracodawca musi mieć decyzję o kwarantannie pracownika i jak ją zaewidencjonować?

Pytanie: PYTANIE: Pracownik 30 marca oznajmił że wrócił z zagranicy i ma kwarantannę od 26 marca. U nas do 27 marca miał jeszcze urlop, a do pracy powinien wrócić 30 marca (bo w dniach 28-29 marca był wolny weekend). Nie dostarczył nam jednak decyzji Sanepidu. Jakie wynagrodzenie powinien mieć ten pracownik? Czy wstawić nieobecność usprawiedliwioną płatną czy niepłatną ?

Czy można żądać oświadczenia, czy pracownik miał COVID-19?

Pytanie: PYTANIE: Czy pracodawca ma prawo żądać od pracownika przy jego zatrudnianiu (albo i od pracowników już zatrudnionych) oświadczenia o tym, czy pracownik chorował na COVID-19, miał kontakt z osobą zakażoną lub przechodził kwarantannę (z podaniem dat)? Motywujemy to względami bezpieczeństwa.

Praca zdalna w związku z koronawirusem: jak planować i rozliczać czas pracy pracownika?

Pisaliśmy już o polecaniu pracownikowi pracy zdalnej na podstawie specustawy. Ale jak planować i rozliczać czas pracy pracownika „zdalnego”? Jak rejestrować mu czas pracy? Jak prowadzić listę obecności? Jak kontrolować jego pracę? Czy można wymagać spotkań on-line i konkretnego ubioru przed monitorem? A może można wprowadzić monitoring poczty lub innej aktywności osoby pracującej w domu? Sprawdź.

Jak wprowadzić i jak prawidłowo stosować „antykryzysowe” obniżenie etatu lub długi okres rozliczeniowy?

Szczególny czas może wymagać szczególnych rozwiązań dotyczących czasu pracy. Wiele firm obniża etaty lub tnie pensje – co można obecnie w niektórych przypadkach zrobić bez zmiany indywidualnych umów o pracę. Ale również wielu pracodawców wprowadza długie okresy rozliczeniowe, które mogą być połączony ze stosowaniem systemu równoważnego. Pisaliśmy już o tym, ale teraz podajemy więcej szczegółów. Jak korzystnie stosować taki długi okres rozliczeniowy? Jak go wprowadzać? W czym może pomóc? Jakie wątpliwości może nieść „antykryzysowe” obniżenie etatów. Sprawdź.

Czym się różni przestój kodeksowy i ekonomiczny ze specustawy? I czym jest „postojowe” zleceniobiorców?

Czym różni się przestój „kodeksowy” od tego ekonomicznego przewidzianego specustawą o koronawirusie? Jak liczyć wynagrodzenie przestojowe przy jednym i drugim rodzaju przestoju? Jakie są prawa i obowiązki stron stosunku pracy w trakcie przestoju? I przy okazji: co należy wiedzieć o świadczeniu postojowym zleceniobiorców? Sprawdź.