Czy można rozwiązać umowę e-mailem? Jak obecnie dostarczać pracownikowi dokumenty?

W dobie koronawirusa oświadczenia przesyłane tradycyjną pocztą mogą powodować problem co do skuteczności ich odebrania. Dlatego korzystniejsze może być elektroniczne doręczenie wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Muszą jednak zostać przy tym zachowane wymogi określone w Kodeksiepracy iKodeksie cywilnym. Powstaje też pytanie, jak wysyłać pracownikowi inne dokumenty niż rozwiązanie umowy o pracę czy zmiana warunków umowy. Sprawdź szczegóły.

Poznaj 10 ważnych zmian dla pracodawców, które przynosi tarcza antykryzysowa 3.0

Dnia 15 maja 2020 r. została opublikowania ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ustawa ta wprowadza kolejne zmiany dotyczące przedsiębiorców i ma wpływ na ich rozliczenia. Sprawdź, na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy.

Jak po zmianach od 16 maja 2020 r. wyliczać kwoty wolne od potrąceń – tarcza antykryzysowa 3.0

Obecnie o wysokości kwoty wolnej od potrąceń decydują nie tylko  poziom ustawowej płacy minimalnej czy wymiar czasu pracy pracownika wskazany w umowie o pracę, ale także fakt, czy zatrudniony ma na swoim utrzymaniu nieosiągających dochodów członków rodziny w sytuacji, gdy z powodu podjętych Polsce działań zapobiegających zarażeniem SARS-CoV-2 zatrudnionemu zostało obniżone wynagrodzenie lub członek jego rodziny utracił źródło dochodu. Kwoty wolne od potrąceń zwiększono bowiem o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu, w sytuacji gdy z powodu pandemii pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu.

Sprawdź, czy zaliczki na PIT za kwiecień możesz przekazać do 1 czerwca 2020 r.

Firmy, które poniosły negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, mogą wpłacić zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników za marzec i kwiecień br. do 1 czerwca 2020 r. Jednak aby skorzystać z jego przesunięcia, firma musi spełniać określone przepisami warunki. Dowiedz się, jakie.

Od 16 maja 2020 r. podwyższono kwoty wolne od potrąceń z powodu COVID-19 – pobierz wzór wniosku

Kwoty wolne od potrąceń ulegają zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu w sytuacji, gdy z powodu podjętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działań służących zapobieganiu zarażeniem koronawirusem pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu. Wspomniana nowość obowiązuje od 16 maja 2020 r. na mocy art. 52 ustawy z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 875).

Jak otrzymać zwrot opłaconych składek za kwiecień i maj – praktyczna instrukcja

Na mocy art. 69 tarczy antykryzysowej 3.0 płatnicy korzystający z ulgi na start lub będący osobami wykonującymi przed 1 kwietnia 2020 r. pozarolniczą działalność i opłacającymi składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek za kwiecień i maj w wysokości należnych składek także wtedy, gdy składki te zostały już opłacone. Dotyczy to tych płatników, którzy w pierwszym miesiącu, za który składają wniosek o zwolnienie ze składek (czyli za kwiecień albo maj) osiągnęli przychód w wysokości przekraczającej 15.681 zł, a ich dochód nie przekraczał 7.000 zł.

Prace nad tarczą 3.0 zakończone

Zakończyły się parlamentarne prace nad kolejnym pakietem wsparcia w związku z COVID-19. W czwartek Sejm przyjął część poprawek Senatu do tzw. tarczy 3.0. Jedna z nich dotyczy zastosowania ulgi w składkach ZUS dla osób samozatrudnionych.

Tarcza 3.0 z poprawkami przyjęta przez Senat

Zwiększenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych oraz rozszerzenie pomocy z tarczy antykryzysowej na pracowników sezonowych zatrudnionych w branży turystycznej – takie m.in. poprawki przyjął Senat w toku prac nad tzw. tarczą 3.0.

Nowa wersja RDZ – wniosku o zwolnienie z opłacania składek – jest już na PUE ZUS

Dnia 10 maja 2020 r. na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS udostępnił nową wersję wnioskudla osób ubiegających się o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ). Przy okazji ZUS przypomina, że skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą rozpatrywane.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać także od 25 maja

Od 25 maja w klasach 1–3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. To rodzice zdecydują, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńcze. Jeśli dziecko nie pójdzie do szkoły, rodzic otrzyma dodatkowy zasiłek opiekuńczy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji 13 maja.