Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania – z jaką datą

PYTANIE: Mamy pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, który jest na zwolnieniu lekarskim.  Czy można odwołać go – i w odwołaniu wpisać np. 5 stycznia , a następnie tego dnia wysłać pocztą odwołanie? I z jakim dniem pracownik zostaje odwołany: 5 stycznia czy z dniem kiedy odebrał pismo?

Zaległy dodatkowy urlop niepełnosprawnego

PYTANIE: Czy niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok, czy też nie? A jeśli przechodzi – to w jakim terminie należy go wykorzystać.

Zmiana umowy czy zawarcie nowej – jakie są różnice uprawnień (po nowelizacji z 2023 r.)

Jeśli kończy się umowa o pracę ale strony chcą nadal współpracować, to mają dwie możliwości. Mogą zawrzeć kolejną umowę o pracę albo podpisać porozumienie (aneks) przedłużające dotychczasową umowę. Każdy z tych przypadków niesie ze sobą inne uprawnienia. Jak wówczas będą działały limity umów terminowych? Jak rozliczać urlopy? Co ze świadectwami pracy, przesuwaniem urlopu i okresami przechowywania dokumentacji?

Przechowywanie ewidencji, list obecności i rozkładów

Ewidencje czasu pracy należy przechowywać przez cały okres zatrudnienia + jeszcze przez 3 lub 10 lat. W przypadku rozkładów czasu pracy i list obecności ten okres jest krótszy. Wszystko to wyjaśniamy w ramach porady wideo.

Czy na zwolnieniu lekarskim pracownik może rozwiązać umowę w związku z emeryturą?

PYTANIE: Pracownica 27 stycznia 2024 r. nabędzie wiek emerytalny. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. W ZUS-ie otrzymała informację, by złożyć wniosek emerytalny z końcem lutego. Czy wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron powinna złożyć z ostatnim dniem lutego, przebywając jeszcze na zwolnieniu chorobowym? Czy pracodawca musi przygotować wniosek o przyznanie emerytury?

Jak obliczać trzynastkę za 2023 rok – przykłady

Pracodawcy ze sfery budżetowej mają czas do końca marca 2024 r. na wypłacenie tzw. trzynastek (dodatkowego wynagrodzenia rocznego) za 2023 roku. Warto więc przypomnieć: kto ma prawo do tego wynagrodzenia, kiedy je wypłacać, jak obliczać wysokość trzynastki, oraz co z podatkiem i składkami. Poniżej zamieszamy wyjaśnienia i przykłady

Pracownik szkoli się - jakie ma uprawnienia (wideo)

Co przysługuje pracownikowi który realizuje zwykłe podnoszenie kwalifikacji, a co takiemu, który otrzymał polecenie wzięcia udziału w szkoleniu. Przygotowaliśmy wywiad wideo, który to wyjaśnia.

Które naruszenia ochrony danych pracodawca powinien zgłosić?

Każdemu administratorowi danych – a więc również pracodawcy – może zdarzyć się naruszenie ochrony danych osobowych. Kiedy dochodzi do takiego naruszenia i jak ma zareagować administrator (w tym przypadku: pracodawca) w takiej sytuacji? Które naruszenia powinien zgłaszać, a które nie?

Zwolnienie „na dziecko” albo na siłę wyższą – przypomnijmy pracownikom, że decyduje pierwszy wniosek w roku

Zarówno w przypadku zwolnienia „na dziecko do lat 14”, jak i w przypadku nowego zwolnienia z tytułu siły wyższej obowiązuje zasada pierwszego wniosku. Czyli pierwszy wniosek w danym roku kalendarzowym decyduje o tym, w jaki sposób urlop będzie wykorzystywany w danym roku. Warto powiadomić o tym pracowników teraz, bliżej początku roku – zanim zdążą złożyć pierwszy wniosek.

Uzgadnianie z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu – krok po kroku

W pierwszych miesiącach roku najczęściej tworzymy plany urlopów – lub przynajmniej dokonujemy pierwszych przymiarek w zakresie uzgadniania terminów urlopów w tym roku. A zatem to dobry czas, aby przyjrzeć się zasadom takiego uzgadniania – zarówno w przypadku, gdy jest plan urlopów, jak i wtedy, gdy go nie ma.