WYDANIE ONLINE

W przypadku śmierci pracownika pracodawca ma określone obowiązki. Przede wszystkim musi wypłacić odprawę pośmiertną. Płaci się ją małżonkowi (niezależnie od tego, czy np. żył on wspólnie z pracownikiem), a także osobom uprawnionym do renty rodzinnej. Jak ustalić krąg uprawnionych do odprawy? Jak obliczać jej wysokość w różnych przypadkach? Jakie jeszcze inne należności po pracowniku należy wypłacić – i komu? I jakie jeszcze inne obowiązki ciążą na pracodawcy w związku ze śmiercią pracownika? Oto wyjaśnienia i przykłady.Z tego tekstu dowiesz się m.in.: Komu należy wypłacić odprawę pośmiertną? Kiedy ubezpieczenie na życie znosi prawo do odprawy? Czy potrzebny jest akt zgonu? Jak określić wysokość odprawy? W jaki sposób uprawniony powinien udokumentować swoje prawo? Jak zawiadamiamy osoby uprawnione i ile czasu czekamy? Jakie okresy wlicza się przy wyznaczaniu stażu do odprawy? W jaki sposób dzieli się odprawę pomiędzy uprawnionych? W jaki sposób dokonuje się obliczeń? Czy dzień śmierci wlicza się do okresu zatrudnienia i jak go ustalić? Jakie świadczenia ze stosunku pracy należy wypłacić – i komu? Co robimy ze świadectwem pracy? Co z wyrejestrowaniem z ZUS i kwestiami podatkowymi? Co w przypadku śmiertelnego wypadku przy pracy?

czytaj więcej »

Pracodawca, który ma zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), musi corocznie dokonywać odpisu na fundusz (odpowiednio: I rata do końca maja i II rata do końca września). Jeśli jednak ostateczny średni stan zatrudnienia w danym roku okazał się inny niż ten, który przewidywano na etapie liczenia odpisu, pracodawca musi na koniec roku dokonać stosownej korekty. W 2023 roku sytuację skomplikowała dodatkowo zmiana wskaźnika odpisu w połowie roku. Jak w takim razie należało obliczyć odpis na ZFŚS w 2023 roku i jak obecnie dokonać korekty tego odpisu za 2023 rok? Oto wyjaśnienia i przykłady.

czytaj więcej »

Pisaliśmy już o tym, że jeśli po umowie na okres próbny strony chcą zawrzeć krótszą niż na rok umowę terminową, długość okresu próbnego jest ograniczona do 1 lub 2 miesięcy. A poza tym, w umowie próbnej trzeba wówczas dodać zapis o przewidywanej długości kolejnej umowy. Jednak te dodatkowe wymogi nie obowiązują wtedy, gdy przewidujemy po okresie próbnym co najmniej 12-miesięczną umowę. Oto przykłady ze schematami, pokazujące, jakie mamy obowiązki i możliwości w poszczególnych przypadkach.

czytaj więcej »

W nowej informacji o warunkach zatrudnienia musimy podać wymiar przysługującego pracownikowi płatnego urlopu. Jeśli więc pracownik ma w danym roku urlop proporcjonalnie zmniejszony(bo np. pracuje przez część roku albo na niepełny etat), to – zdaniem większości autorów – nie wystarczy mu w informacji podać, że ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu. Nie wystarczy także odesłać do całego art. 154 kp. Trzeba wskazać konkretnie, jaki ma wymiar urlopu. Oto 3 przykłady które pokazują, jak to można zrobić.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica X została zatrudniona na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika Y (nie wskazano konkretnej daty końcowej). Pracownica X składa wypowiedzenie na początku listopada (ma 3- miesięczny okres wypowiedzenia) a pracownik Y chciałby jednak wrócić do pracy pod koniec listopada (pracodawcą dowiaduje się o tym, po złożeniu przez pracownika X wypowiedzenia). Pracownika X obowiązuje 3- miesięczne wypowiedzenie czy umowa rozwiązuje się z upływem czasu na który była zawarta?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik został zwolniony dyscyplinarnie, a następnie jego stanowisko zostało zlikwidowane. Były pracownik wystąpił do sądu o przywrócenie do pracy. Na pierwszym posiedzeniu sądowym została podpisana ugoda sądowa, w której ustalono, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło na mocy porozumienia stron a pracodawca wypłacił pracownikowi odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Pracownik z kolei w ugodzie oświadczył, że zawarta ugoda wyczerpuje w całości wszelkie roszczenia wynikające ze stosunku pracy. Mimo tego, w październiku pracownik wystąpił pismem o wypłacenie odprawy w związku z likwidacją stanowiska, które zajmował. Czy należy mu się ta odprawa?

czytaj więcej »

PYTANIE: W wyniku obowiązków pracowniczych pracownik stworzył wynalazek, który obecnie jest rejestrowany w urzędzie patentowym. Pracownik wprawdzie zwalnia się za porozumieniem stron, ale jednocześnie dał nam prawo do korzystania z tego wynalazku. Z tego tytułu wypłacimy mu specjalne wynagrodzenie w 24 miesięcznych ratach. Czy od tego wynagrodzenia za wynalazek należy odprowadzić składkę na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na PIT?

czytaj więcej »

PYTANIE: W maju 2023 r. zmarł nasz pracownik. Po pracowniku pozostały dzieci w wieku 32 lata, 38 lat i 42 lata i była żona, na którą pracownik płacił zasądzone alimenty. Dzieci dostarczyły akt notarialny dotyczący dziedziczenia spadku i proszą o wypłatę wszystkich świadczeń po zmarłym ojcu tj. zasiłek chorobowy, ekwiwalent za urlop oraz odprawę pośmiertną. Wiemy również, że była żona stara się o rentę rodzinną po byłym mężu. Jakie świadczenia oraz w jakiej wysokości musimy wypłacić dzieciom oraz co w sytuacji, gdy za jakiś czas była żona może przedstawić nam decyzję o nabyciu renty rodzinnej po zmarłym (byłym) mężu i również zawnioskuje o wypłatę świadczeń?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik osiągnął wiek emerytalny 30 października 2023. Nie przechodni na emeryturę tzn. w dalszym ciągu pracuje. W sierpniu przekroczył roczną podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych – i tym samym od sierpnia nie przekazywane są za niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy jeżeli złoży wniosek o zastosowanie ulgi dla pracujących seniorów to mimo przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek em. rent. ulga ma zastosowanie?

czytaj więcej »

PYTANIE: Mam pytanie w kwestii limitu 14 dni w roku opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Małżonkowie – oboje pracujący – mają starszych, schorowanych rodziców. W bieżącym roku żona skorzystała z 5 dni opieki nad swoim chorym ojcem. Teraz zaś z kolei mąż potrzebuje zaopiekować się swoją chorą matką. Czy limit  14 dni w roku należy się każdemu z małżonków po 14 dni nad swoimi rodzicami , czy mają jeden wspólny limit w związku z czym mąż będzie miał prawo tylko do 9 dni opieki.

czytaj więcej »

PYTANIE: W naszym regulaminie ZFŚS są tabele wysokości dopłat dla konkretnych grup dochodowych. Chodzi o to, aby zróżnicować wysokość świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny. Oprócz tego jest osobna tabela różnicująca w podobny sposób świadczenia dla emerytów – byłych pracowników zakładu. Jednak tabela emerytów przewiduje generalnie niższe stawki dopłat z ZFŚS niż w przypadku pracowników. Czy jest to dozwolone? Czy jeśli emeryt i pracownik są w tej samej grupie dochodowej, to powinien otrzymać takie samo dofinansowanie?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy kwota prowizji wlicza się do podstawy wynagrodzenia urlopowego i podstawy wynagrodzenia chorobowego? Czy zapis na ten temat powinien znaleźć się w regulaminie wynagradzania, czy też wynika to z przepisów?

czytaj więcej »

PYTANIE: Jak powinny wyglądać przerwy w pracy w informacji o warunkach zatrudnienia w zawodzie kierowcy rozwożącego pieczywo (poprosiłabym o krótki wzór zapisów)? Z tego co wiem kierowcy mają inaczej niż to jest opisane w kodeksie pracy.

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy pracodawca może złożyć wypowiedzenie osobie powracającej z urlopu rodzicielskiego, w przypadku, kiedy dokonuje likwidacji jednego ze swoich sklepów? Nie likwiduje całkowicie działalności, jednak zamyka część sklepów w danym mieście. Czy wówczas może wpisać w wypowiedzeniu likwidację stanowiska pracy? Czy będzie to zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony kobiet powracających z urlopów związanych z macierzyństwem?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica urodziła dziecko w grudniu 2018 roku i w związku z tym wykorzystała 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i następnie 12 tygodni urlopu rodzicielskiego udzielonego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Zgodnie ze starymi przepisami, mogła wykorzystać (ona lub ojciec dziecka) jeszcze 16 tygodni urlopu rodzicielskiego do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat (tj. do końca roku 2024). Jaki zatem urlop rodzicielski przysługuje obecnie rodzicom? Czy ojciec dziecka nabywa prawa do dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność? W przypadku zastosowania nowych przepisów, czy zasiłek będzie płatny 70% przez 29 tygodni?

czytaj więcej »

PYTANIE: Spółka wypłaca wynagrodzenie z dołu do 10 dnia następnego miesiąca. Pracownik w listopadzie ma mieć wypłacony ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. W celu obliczenia składników zmiennych bierzemy pod uwagę wynagrodzenie wypłacone w październiku, wrześniu i sierpniu (czyli za przepracowany miesiąc wrzesień, sierpień i lipiec). Czy dobrze rozumiem, że w celu uzupełnienia wynagrodzenia powinniśmy przeliczyć to w sposób:

czytaj więcej »

PYTANIE: W firmie X pracownik pracował do 2 lipca 2023 r., ale był tam na urlopie bezpłatnym od połowy 2022 r. do końca zatrudnienia (nie wrócił do pracy, zwolnił się na bezpłatnym). Następnie podjął pracę od 3 lipca w firmie Y. Czy pracodawca Y udziela urlopu za lipiec, czy też nie, bo udziela go poprzedni pracodawca?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chcemy zatrudnić pracownika i w zamian za przeniesienie zamieszkania do innej części Polski chcemy zaproponować tzw. pakiet relokacyjny. Będzie to albo jednorazowa kwota bądź dopłata do mieszkania przez np. 6 miesięcy. Aby pracownik nie odszedł zbyt szybko z pracy, chcemy w zamian podpisać z nim umowę lojalnościową, w której w zamian za pakiet relokacyjny pracownik zobowiąże się do pozostania w zatrudnieniu przez okres np. 2 lat (w umowie będą też wyjątki – np. gdyby doszło do mobbingu lub pracodawca naruszyłby swoje podstawowe obowiązki wobec pracownika). Czy możemy zawrzeć taką umowę? Czy zapis o wypłacie tego pakietu relokacyjnego i zasadach wypłaty powinien być ujęty w regulaminie wynagradzania, czy wystarczy zapisy te zawrzeć w umowie lojalnościowej?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik w naszym zakładzie rozpoczyna studia podyplomowe dofinansowanie w 80% przez KFS z PUP i 20% przez zakład pracy. Uczelnia życzy sobie wpisowego. Proszę o informację, kto ma to wpisowe pokryć. Pracownik czy zakład pracy.

czytaj więcej »

Od 17 listopada 2023 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi okulary albo szkła kontaktowe, jeżeli wynik badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykaże potrzebę ich stosowania podczas pracy.

czytaj więcej »

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku stosowania przez pracowników komputerów przenośnych (laptopów) przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników pracujących na laptopach w monitory ekranowe albo podstawki, przenośne klawiatury i myszki. Przepisy wprowadzające zmiany weszły w życie 17 listopada 2023 r., ale pracodawcy mają 6 miesięcy od tej daty na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów.

czytaj więcej »

17 listopada 2023 r. weszło w życie nowe zarządzenie Prezesa Rady Ministrów określające organizację pracy urzędów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Sprawdźmy, jakie zasady organizacji czasu pracy w tych urzędach zostały określone nowymi przepisami.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II PSKP 53/22).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II PSKP 61/22).

czytaj więcej »

Czynności procesowe podejmowane w postępowaniu sądowym przez pracodawców muszą być dokonane w określonych terminach. Pracodawcom działającym przed sądem bez adwokata lub radcy prawnego zdarza się uchybić niektórym terminom, co skutkuje negatywnymi konsekwencjami. Po spełnieniu pewnych warunków negatywne skutki opóźnień można jednak cofnąć. Sprawdź, co uzasadnia przywrócenie terminu procesowego i co musi zrobić pracodawca, by dostać nowy termin.

czytaj więcej »