WYDANIE ONLINE

Po raz pierwszy od wielu lat wynagrodzenie minimalne na etacie (a wraz z nim stawka godzinowa zleceniobiorcy) wzrośnie także w połowie roku – od 1 lipca 2023 r. Zmiana ta spowoduje podwyżkę innych świadczeń i wynagrodzeń związanych z płacą minimalną.

czytaj więcej »

Czy po zmianach w Kodeksie pracy z 2023 roku musimy zaktualizować regulamin pracy? Zasadniczo co do podstawowych, obowiązkowych zapisów – nie ma takiej potrzeby (może ewentualnie poza zapisem o przerwach). Jeśli jednak mamy w regulaminie wskazane dodatkowe kwestie, taki zapis może być wskazany (albo niekiedy nawet konieczny). Ta nowelizacja to dobra okazja, aby przyjrzeć się poszczególnym zapisom regulaminu pracy – co trzeba i co warto zapisać (czyli: co może przydać się pracodawcy. A także temu, kiedy i w jaki sposób wprowadza się oraz zmienia się regulamin pracy.

czytaj więcej »

Pisaliśmy już o tym, że obecnie nie ma już tzw. krótkiego i długiego wniosku o urlop rodzicielski. Jest tylko jeden wniosek o ten urlop. I zasadniczo jest tak, że za urlop macierzyński przysługuje zasiłek 100% a za urlop rodzicielski – zasiłek 70%. Jednak jeśli pracownica w ciągu 21 dni po porodzie złoży dodatkowy wniosek o zasiłek macierzyński za cały czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, otrzyma za całość zasiłek w wysokości 81,5% podstawy. Jeśli płatnikiem zasiłków jest ZUS, wniosek ten jest składany na formularzu ZUS ZAM. Jeśli zaś płatnikiem jest pracodawca, wniosek może być uproszczony. Oto wzory (z opisem) dla obu tych przypadków.

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy należy pracownikom wypłacić odprawę w następujących przypadkach:1. Pracownik w 2020 roku został powołany do pełnienia terytorialnej służby woskowej na postawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Z tego tytułu wypłacono mu odprawę. W 2023 r. ten sam pracownik na podstawie ustawy o Obronie Ojczyzny został powołany do pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Czy w związku z niniejszym powołaniem przysługuje pracownikowi odprawa ?2. Pracownik w 2003 roku odbył czynną służbę wojskową (jak wynika z kwestionariusza osobowego) – nie był w tym czasie zatrudniony. W 2023 r. na podstawie ustawy o Obronie Ojczyzny został powołany do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Czy w związku z niniejszym powołaniem przysługuje pracownikowi odprawa?

czytaj więcej »

PYTANIE: W regulaminie pracy mamy zapis, że dodatek specjalny, funkcyjny jest wypłacany w pełnej wysokości za okresy niektórych nieobecności m.in. z powodu „niezdolności do pracy spowodowanej chorobą”. Przykładowo: pracownik otrzymuje co miesiąc dodatek specjalny w wysokości 500 zł. Uległ wypadkowi i ma zwolnienie lekarskie od 26 kwietnia 2023 r. do 6 czerwca 2023 r. Czy w związku z zapisem w regulaminie, przy wypłacie zasiłku chorobowego przysługuje niezmniejszony dodatek specjalny (funkcyjny), wypłacany obok chorobowego - bez składek ZUS?ODPOWIEDŹ: Jeśli z regulaminu wynagradzania wynika, że dodatek specjalny przysługuje również za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, powinien być wypłacany obok zasiłku chorobowego bez składek ZUS.

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica 17 maja 2023 r. urodziła dziecko będąc na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS (pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków). Jak teraz skorygować ZUS Z-3?- Jakie druki i dokumenty powinnyśmy złożyć do ZUS by pracownica miała wypłacony zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?- Jak wykazać przebywanie pracownika na zasiłku macierzyńskim w deklaracjach rozliczeniowych tzn. ZUS DRA, ZUS RCA i ZUS RSA, itd.?- Co z podwyższeniem zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego, na jakiej podstawie mam stwierdzić czy pracownikowi się należy?- Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego to 12 miesięcy wstecz, czyli 12 miesięcy przed powstaniem zasiłku chorobowego?- Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wliczam dodatek za wysługę lat? Przy zasiłku chorobowym nie wliczałam, ponieważ wysługa lat była wypłacana obok zasiłku chorobowego i nie wpływało na nią chorobowe. A jak przy zasiłku macierzyńskim?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracodawca ustalił, że 2 maja 2023 r. jest dniem wolnym od pracy, a w zamian 6 maja 2023 r. jest dniem roboczym.  Pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim od 21 kwietnia 2023 r. do 5 maja 2023 r. Czy będzie musiała podjąć pracę w 6 maja 2023 r. lub jeśli nie będzie chciała pracować powinna wziąć urlop? Czy nieobecność z powodu choroby w dniu 2 maja 2023 r. zwalnia ją z tego obowiązku?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik 22 maja 2023 r. złożył wniosek o urlop rodzicielski na dziecko (urodzone 11 maja 2023 r.) na okres od 29 maja 2023 r. do 30 lipca 2023 r. (9 tygodni). Matka dziecka nie jest zatrudniona i nie korzysta z uprawnień rodzicielskich (zasiłku macierzyńskiego). Czy mamy uwzględnić wniosek pracownika?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi o obliczania wynagrodzenia urlopowego dla pracownika, któremu zmieniono wymiar etatu z pełnego na 4/5. Pracownik prócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje również comiesięczną premię naliczoną procentowo od płacy zasadniczej. Aby obliczyć podstawę urlopu dla nowego wymiaru etatu należy proporcjonalnie obniżyć płacę zasadniczą (zmienny składnik premii z 3 ostatnich miesięcy należy również przeliczyć w odniesieniu do zmniejszonego wymiaru etatu). A jak liczyć stawkę urlopową w przypadku pracownika wynagradzanego w systemie akordowym lub godzinowym? Pracownik prócz wynagrodzenia akordowego (stała stawka akordowa/godzinowa) otrzymuje również premię jakościową (składnik zmienny), której pracodawca nie obniża. Czy stawkę urlopową w ogóle przeliczać, skoro stawka akordowa/godzinowa oraz premia jakościowa pozostają na tym samym poziomie? Obniżone wynagrodzenie urlopowe wynika już ze zmniejszonej liczby godzin do przepracowania. W planowanym dniu urlopu takiego pracownika akordowego harmonogram zakłada 8 godzin pracy (praca od poniedziałku do czwartku dla obniżonego wymiaru 4/5). Zatem taki pracownik otrzyma wynagrodzenie urlopowe za 8 godzin i według stawki jakby pracował na pełnym etacie?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik dostał kartę powołania do wojska na okres 13 – 23 czerwca 2023. Czy musimy zapłacić za jego nieobecność z tego powodu (a jeśli tak, to jak liczyć to wynagrodzenie)?

czytaj więcej »

Na czas stanu epidemii, a następnie stanu zagrożenia epidemicznego, zawieszona została fikcja odbioru pisma w razie nieodebrania go po drugim awizowaniu. Utrudniało to np. zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem poprzez wysłanie pisma poleconego. Jednak zapowiadany (na 1 lipca 2023 r.) koniec stanu zagrożenia epidemicznego doprowadzi do odwieszenia tej zasady. Sprawdźmy, jakie skutki dla pracodawcy przyniesie odwieszenie fikcji doręczenia po dwukrotnym awizowaniu przesyłki poleconej.

czytaj więcej »

Aktualnie obowiązujące przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (kpc) przewidują obowiązek poinformowania w pozwie, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto – wyjaśnienia przyczyn niepodjęcia takiej próby. Jednak obecnie zaniedbanie tego wymogu nie zobowiązuje sądu do podjęcia konkretnych działań, zmierzających do polubownego rozstrzygnięcia sporu przez strony.

czytaj więcej »

Oprócz niekorzystnych zmian (wiele dodatkowych zapisów) w informacji o warunkach zatrudnienia po zmianach w Kodeksie pracy są i takie, które mogą cieszyć. Na przykład zawarcie kolejnej umowy nie wskazuje już na obowiązek wydania kolejnej informacji (jeśli żaden z punktów się nie zmienia). Sprawdźmy szczegóły.

czytaj więcej »

W ramach procedowanego w Sejmie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw Rada Ministrów postanowiła znowelizować między innymi ustawę 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku. Projekt ustawy może jeszcze ulec zmianie na etapie prac parlamentarnych.

czytaj więcej »

Pracodawca jest, co do zasady, silniejszą niż pracownik stroną procesu przed sądem pracy. Natomiast pracownicy są uprzywilejowani ustawowo w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. W określonych okolicznościach nie można jednak wykluczyć, że ze zwolnienia od kosztów sadowych skorzysta także pracodawca, chociaż trzeba uczciwie zaznaczyć, że przypadki, w których wniosek pracodawcy o zwolnienie z kosztów zostanie uwzględniony, będą raczej wyjątkiem niż regułą.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 października 2022 r. (III PSKP 77/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 października 2022 r. (I PSKP 70/21).

czytaj więcej »