WYDANIE ONLINE

Jeśli planujemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie (bez wypowiedzenia, z jego winy), należy szczególnie uważać. Bardzo wiele dyscyplinarek „upada” bowiem przed sądem. Często przyczyna jest zbyt „słaba”: np. naruszenie obowiązków nie jest ciężkie albo nie są to podstawowe obowiązki. Bywa też, że przyczyna jest niewłaściwie sformułowana. Jak uniknąć takich błędów i zwiększyć szansę na wygraną w razie ewentualnego sporu? Kiedy dyscyplinarka może być uzasadniona. Oto wnioski i przykłady z bogatego orzecznictwa Sądu Najwyższego. Sprawdź.

czytaj więcej »

Zmiany podatkowe od lipca są generalnie korzystne dla podatników. Nie oznacza to jednak, że każda osoba automatycznie otrzyma wyższe wynagrodzenie netto w lipcu niż otrzymała w czerwcu.  Dla części podatników zmiana będzie neutralna a dla niektórych będzie ona oznaczała wynagrodzenie netto niższe w lipcu niż to które otrzymali w czerwcu. Rozważmy kilka kłopotliwych przypadków (m.in. zatrudnienie w dwóch zakładach lub umowę zlecenia) na przykładach z listami płac.

czytaj więcej »

Zasadniczo granice niedzieli na potrzeby rozliczania czasu pracy obejmują dobę od 6.00 w niedzielę do 6.00 w poniedziałek. Pracodawca może jednak ustalić inne granice doby niedzielnej. Ale na ile ma w tym przypadku swobodę? Czy np. doba niedzielna może zacząć się w sobotę? Czy może ona być różna dla różnych pracowników?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi o obowiązki dyrektora urzędu w przypadku przeniesienia pracownika w trybie art. 64 ustawy o służbie cywilnej.

czytaj więcej »

PYTANIE: Sąd przywrócił pracownika do pracy. Czy okres pozostawienia bez pracy od momentu zwolnienia pracownika do orzeczenia sądu o przywróceniu go do pracy wlicza się do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej (u pracodawcy, u którego pracownik został przywrócony)? Z wyroku sądu wynika, że okres pozostawienia bez pracy nie jest okresem zatrudnienia, ale podlega on wliczeniu do okresu zatrudnienia. Jak to rozumieć?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy w związku ze zmianą od 1 lipca 2022 art. 35a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, radny pobierający dietę, a pełniący funkcję z art. 13 ust. 5 podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? Radny nie pobiera wynagrodzenia tylko dietę, więc od stycznia 2022 nie musiał być zgłaszany do ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie art. 35a wspomina o przychodach i wprost jest wymieniony art. 13 ust.5. Czy zatem od 1 lipca 2022 radni powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi mi o wynagrodzenie urlopowe dla pracownika akordowego (zmienne składniki wynagrodzenia) po zmianie wysokości składników (np. podwyżka stawek, premii). Według przepisów, należy w takim przypadku przeliczyć podstawę urlopowego o aktualne wysokości składników. Ale jak to zrobić?Czy należy obliczyć ponownie składniki zmienne z 3 ostatnich miesięcy, tj. wynagrodzenie akordowe (z uwzględnieniem danej wydajności z poszczególnych miesięcy), premię jakościową (która zależy od absencji, ilości błędów z poszczególnych miesięcy), godziny nocne (rożna ich ilość w miesiącach branych do podstawy)? Oznaczałoby to ponowne obliczenia list plac z okresu branego do podstawy. Czy może obliczamy takie wynagrodzenie podobnie jak za urlop okolicznościowy, czyli bierzemy aktualne wysokości składników, ale w stosunku do miesiąca bieżącego (bez uwzględniania warunków wpływających na składniki zmienne z 3 ostatnich miesięcy – wydajności, ilości dni absencji, błędów, ilości godzin nocnych)?

czytaj więcej »

PYTANIE: Otrzymałam od pracownika zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza pediatrę, a wydane w celu - opieka dla ojca dziecka (podano dane ojca). Przypadało ono w dniach 15-17 czerwca 2022 r. Chodzi o opiekę nad dzieckiem zdrowym z powodu z wyjazdu służbowego matki dziecka (podano dane matki). Czy takie zaświadczenie daje podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego? Jeśli nie to jak potraktować tę nieobecność?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy pracownik – członek korpusu służby cywilnej musi bezwzględnie dostarczyć pracodawcy informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego czy wystarczy jego pisemne oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej?

czytaj więcej »

PYTANIE: Mamy pracownika który przedstawił nam zaświadczenie o wykonaniu pracy podczas odbywania kary pozbawienia wolności w okresie:20 maja 2021 r. – 28 grudnia 2021 r. na 6/8 etatu – zatrudnienie odpłatne, 27 stycznia 2022 r. – 24 lutego 2022 r. do 90 godzin na miesiąc – zatrudnienie nieodpłatne, 24 lutego 2022 r. – 31 maja 2022 r. na pełny etat – zatrudnienie odpłatne.Czy te okresy zaliczane są do okresów zatrudnienia, od którego zależy prawo do wymiaru urlopu?

czytaj więcej »

Nowe przepisy o pracy zdalnej, nad którymi pracuje Sejm (i które wkrótce mają wejść w życie) przewidują szereg przypadków, gdy pracownik będzie mógł złożyć wiążący wniosek o pracę zdalną. Pracodawca będzie mógł odmówić uwzględnienia takiego wniosku tylko wtedy, gdy praca zdalna nie będzie możliwa. Jakie obowiązki będzie miał pracodawca? Czy wiążący wniosek będzie też mógł dotyczyć pracy hybrydowej? Sprawdź.

czytaj więcej »

Wielka nowelizacja Kodeksu pracy (dotycząca m.in. umów, informacji o warunkach zatrudnienia i przepisów rodzicielsko opiekuńczych) nie wejdzie w początkowo planowanym terminie czyli na początku sierpnia. Być może zostanie przyjęta na jesieni. Niemniej prace powoli następują. Przyjrzyjmy się więc, jakie obowiązki będzie miał pracodawca w związku z wdrożeniem nowych przepisów. Czy w związku ze zmianami konieczna będzie np. aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia? Od kiedy pracownicy-rodzice skorzystają z nowych uprawnień określonych ustawą? Sprawdź.

czytaj więcej »

W związku z powierzeniem wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy pracodawca jest zobowiązany przekazywać do powiatowego urzędu pracy określone dane. Sprawdź, o jakie informacje poszerzył się od 15 lipca 2022 r. katalog danych wymaganych w powiadomieniu o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy i dlaczego zakres tych danych się zwiększył.

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują zmiany związane z wejściem w życie Polskiego Ładu 2.0 (tzw. ustawy „Niskie podatki). Czy w związku z tym służby kadrowo-płacowe muszą poinformować pracowników o zmianach w przepisach podatkowych? I co z planowanymi zmianami, które dotyczą przepisów Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Planowana nowelizacja Kodeksu pracy zakłada znaczne rozszerzenie danych wskazywanych pracownikom w ramach informacji o warunkach zatrudnienia z art. 29 § 3 kp. Czy pracodawca będzie zobowiązany zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia także dla pracowników zatrudnionych przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy?

czytaj więcej »

Od 1 czerwca 2022 r. o 84,70 zł wzrosła kwota premii, która jest wypłacana pracodawcy zatrudniającemu bezrobotnego przez okres 6 miesięcy. Wzrósł też ryczałt z tytułu kosztów przejazdu osoby bezrobotnej do miejsca odbywania stażu i z powrotem.

czytaj więcej »

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

czytaj więcej »

W przyjętym przez UE na początku czerwca KPO wskazano, że Polska zobowiązała się wdrożyć reformę umów cywilnoprawnych już w pierwszym kwartale 2023 roku. Początkowo pełne oskładkowanie umów zleceń, które miało wejść w życie 1 stycznia 2022 r., zostało przesunięte na 2024 rok. Ostatnio sytuacja jednak diametralnie uległa zmianie i wygląda na to, że zmian możemy się spodziewać już od 2023 roku.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 28 października 2021 r. (III PSKP 38/21).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 4 listopada 2021 r. (II PSKP 71/21).

czytaj więcej »

Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek śmierci pracownika rodzi po stronie pracodawcy konieczność rozliczenia się ze świadczeń przysługujących zatrudnionemu. Nie zawsze ustalenie, komu wypłacić pieniądze, jest łatwe, a sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy wypłacie podlega świadczenie z ubezpieczenia społecznego, jakim jest zasiłek chorobowy. W zależności od okoliczności danego przypadku wypłata taka nastąpi na rzecz różnych osób.

czytaj więcej »