WYDANIE ONLINE

Przepisy nie nakazują wprost zaliczać czasu podnoszenia kwalifikacji przez pracowników (czyli szkoleń albo studiów) do czasu pracy – jeśli odbywają się poza godzinami pracy. Jeśli jednak pracodawca nakazuje pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, część inspektorów PIP uważa, że należy wliczać czas jego odbywania do czasu pracy. Co innego, gdy pracodawca jedynie zgadza się na wzięcie udziału w szkoleniu albo tylko zachęca do jego odbycia.

czytaj więcej »

Dotychczas kwestia tego, czy Państwowa Inspekcja Pracy powinna zawiadamiać o kontroli danego pracodawcy, czy też nie, była dyskusyjna. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo przedsiębiorców ma ostatecznie przyzwolić na przeprowadzenie kontroli bez uprzedzenia.

czytaj więcej »

Trwają prace nad modyfikacją przepisów o pracowniczych planach kapitałowych. Chodzi o zmianę sposobu doręczenia pisemnych wezwań pracodawcom, którzy pomimo takiego obowiązku nie zawarli umowy o zarządzanie PPK. Dowiedz się, jak po zmianach będą przekazywane wezwania do wdrożenia PPK.

czytaj więcej »

W przepisach prawa pracy przewidziano dwie sytuacje, w których pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bez planu urlopowego, a także bez wniosku pracownika o urlop – wyjaśnia inspekcja pracy. 

czytaj więcej »

Rząd zapowiada wprowadzenie dodatkowych uprawnień dla pracodawców zatrudniających niezaszczepionych pracowników. Analizowane są różne rozwiązania – począwszy od prawa zapytania pracownika o szczepienie, poprzez przesunięcie niezaszczepionego na inne stanowisko pracy, a nawet możliwość zwolnienia z pracy osób niezaszczepionych. Dlaczego rząd analizuje wprowadzenie nowych uprawnień dla pracodawców?

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów przygotowało, datowany na 26 lipca 2021 r., projekt ustawy podatkowej mającej stanowić element Polskiego Ładu. Wśród unormowań, które ma zawierać Polski Ład, znajdują się przepisy dotyczące przeciwdziałania „szarej strefie”. Wszelkie negatywne konsekwencje nielegalnego zatrudnienia i wypłacania nieewidencjonowanych wynagrodzeń zostaną przeniesione na pracodawcę. I to zarówno w części PIT, jak i składek ZUS.

czytaj więcej »

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy nowelizujący przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Głównym założeniem jest zaostrzenie zasad związanych z handlem w te dni w placówkach pocztowych. Dowiedz się m.in., jak będzie zdefiniowana „przeważająca działalność pocztowa”, na czym będą polegały zmiany w związku z handlem artykułami tytoniowymi oraz jakie dodatkowe obowiązki czekają pracodawców korzystających z wyłączeń w zakresie handlu w niedzielę.

czytaj więcej »

Sprawdź, czy w podstawie wymiaru składek ZUS należy uwzględnić wypłaconą byłemu pracownikowi, na mocy ugody pozasądowej, kwotę niemającą bezpośredniego związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

czytaj więcej »

W związku z zapewnieniem zagranicznym zleceniobiorcom miejsc noclegowych i usług zakwaterowania powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Sprawdź, czy od tego przychodu zleceniodawca jest obowiązany naliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki na PIT.

czytaj więcej »

Opinia biegłego nie jest potrzebna w każdej sprawie sądowej, ale zdarzają się takie, w których sąd nie wyda bez niej wyroku. Od kilkunastu miesięcy jednak inne zasady mogą obowiązywać w postępowaniu uproszczonym.

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 17 września 2020 r. (sygn. akt II PK 5/19).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 29 września 2020 r. (sygn. akt II PK 188/18).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 października 2020 r. (sygn. akt I PK 66/19).

czytaj więcej »

Czy w informacji o warunkach zatrudnienia można od razu odnotować przyszłe zmiany – tak, aby potem nie trzeba już było jej aktualizować? Czy wolno skopiować treść przepisu? Albo może wystarczy go zacytować? Które z tych sposobów uproszczą nam obowiązki, a które – nie? Jakie są terminy? Czy podawać wymiar czy tylko normę czasu pracy? Jak wskazać urlop? Jak poprawiać błędną informację? To tylko kilka z 18 odpowiedzi z praktyki, jakie do nas dotarły. Sprawdź odpowiedzi, uniknij błędów i – gdzie się da – uprość sobie zadania.

czytaj więcej »

Jak w praktyce ma „działać” likwidacja od 2022 roku odliczania składki zdrowotnej od podatku, podwyższona kwota wolna oraz podwyższony próg podatkowy 32%? Jak ma funkcjonować tzw. ulga klasy średniej czy zmiany dotyczące zleceniobiorców? Najlepiej pokazać to wszystko na przykładach konkretnych list płac. Przygotuj się na zmiany i porównaj poszczególne pozycje dla 2021 i 2022 roku.

czytaj więcej »

Jak już wspominaliśmy, za kilka miesięcy Polska będzie musiała wdrożyć przepisy o tzw. sygnalistach. Pracodawcy, których obejmą nowe przepisy (czyli jednostki publiczne i więksi pracodawcy prywatni) będą musieli m.in. ustanowić odpowiednie kanały zgłoszeń nieprawidłowości w zakładzie. Jakie kanały można wyróżnić? Czym kierować się wybierając odpowiedni kanał zgłoszeń w swojej organizacji? Czy mogą one zapewniać anonimowość sygnalisty? Sprawdź, jakie nowe obowiązki w tym zakresie dojdą pracodawcom.

czytaj więcej »