WYDANIE ONLINE

Umowę na okres próbny z konkretnym pracownikiem możemy zasadniczo zawrzeć tylko raz i to tylko na początku zatrudnienia (przed innymi umowami). Jednak są wyjątki, kiedy możemy z tą samą osobą jeszcze raz zawrzeć umowę na okres próbny? Jakie to wyjątki? Czy umowy na okres próbny są limitowane? Co zapisać w umowie na okres próbny? Jak ją rozwiązać? I co jeszcze należy o niej wiedzieć? Sprawdź.

czytaj więcej »

Jakie plany kontrolne ma PIP w bieżącym roku? Co dokładnie będą sprawdzać inspektorzy pracy? Pracodawcy których branż mogą spodziewać się kontroli inspekcji pracy? Jakie działania będą w 2020 roku realizowane w ramach zadań długofalowych PIP? I co będzie przedmiotem zainteresowania PIP w ramach kontroli przestrzegania przepisów dotyczących PPK? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Co decyduje o okresie i zasadności przechowywania dokumentów związanych z przyznawaniem i realizacją świadczeń socjalnych? Kiedy pracodawca powinien usunąć dane osobowe pracownika lub innej uprawnionej osoby, która skorzystała ze świadczeń zakładowego funduszu socjalnego? Zapoznajmy się z najnowszym stanowiskiem resortu pracy na temat przechowywania dokumentacji ZFŚS.

czytaj więcej »

W 2020 roku lekarze i lekarze dentyści uzyskają prawo do płatnego urlopu szkoleniowego oraz urlopu na samokształcenie realizowanych w ramach szkolenia specjalizacyjnego. Uproszczone zostaną również zasady zatrudniania cudzoziemców, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE. Prześledźmy najważniejsze rozwiązania.

czytaj więcej »

Dlaczego ochrona danych osobowych w wolontariatach ma istotne znaczenie? Jakich zasad i wskazówek według UODO powinny przestrzegać organizacje zajmujące się pomocą potrzebującym?

czytaj więcej »

Organ rentowy może wybrać płatnika składek jako podmiot zobowiązany do zwrotu świadczenia pobranego nienależnie przez świadczeniobiorcę. Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego podjętej w składzie siedmiu sędziów 11 grudnia 2019 r. Sprawdź, co to oznacza dla płatników składek.

czytaj więcej »

Postępowanie przed sądem nie zawsze uda się przeprowadzić bez żadnych przerw. Szczególnie bierność pracodawcy lub jego pełnomocnika już przed nowelizacją procedury sądowej (z 7 listopada 2019 r.) wstrzymać mogła postępowanie na długie miesiące. Do tej pory nawet stosunkowo powolna reakcja pracodawcy pozwalała uchronić sprawę przed zakończeniem jej poprzez umorzenie. Po ostatnich zmianach procedury podjęcia zawieszonego postępowania sądowego trzeba domagać się znacznie szybciej, ponieważ terminy na podjęcie skutecznych działań obronnych uległy znacznemu skróceniu.

czytaj więcej »

Jakie obowiązki z zakresu bhp ma zatrudniający wobec nie-pracowników np. zleceniobiorców? I odwrotnie: jakie obowiązki z zakresu bhp mają np. zleceniobiorcy wobec zatrudniającego? Sprawdź zestawienia oraz poznaj stanowisko ministerstwa pracy w tej kwestii.

czytaj więcej »

Zasadniczo nie musimy ustalać planu urlopów. Może on jednak przydać się – chociażby w dyscyplinowaniu pracowników do korzystania zaległych urlopów. Pomaga też przewidzieć z wyprzedzeniem nieobecności pracowników. Jego zapisy są bowiem zasadniczo wiążące dla obu stron. Choć są przypadki, gdy ostateczny termin urlopu będzie inny niż wskazany w planie. Jak sporządzać plan urlopów? Jaki okres powinien on obejmować? Jak długo należy go obecnie przechowywać? Na ile jest wiążący? Sprawdź.

czytaj więcej »