WYDANIE ONLINE

Ostatnie ZUS ZLA w formie papierowej będzie można otrzymać w listopadzie 2018 r. Od grudnia będą zaś funkcjonowały już wyłącznie zwolnienia lekarskie w formie zaświadczenia elektronicznego (e-ZLA). Ewentualnie – w niektórych przypadkach – funkcjonował będzie wydruk z zaświadczenia elektronicznego albo zaświadczenia wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (w tzw. trybie alternatywnym). Prezentujemy różne przypadki, np. jak przebiega postępowanie w przypadku zmiany płatnika lub gdy zasiłek jest wypłacany przez płatnika, a potem przez ZUS.

czytaj więcej »

Ministerstwo pracy nie będzie kontynuowało prac nad projektami indywidualnego i zbiorowego Kodeksu pracy, w wersji zaproponowanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Niektóre z zawartych w nich propozycji zamierza jednak wykorzystać w planowanych nowelizacjach.

czytaj więcej »

Ministerstwo pracy przygotowuje nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która doprowadzi do wyłączenia z tego wynagrodzenia dodatku stażowego. Zmiana ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

czytaj więcej »

Firmy zatrudniające pracowników na stanowiskach o najniższych wskaźnikach wypadkowości i w najmniej szkodliwych dla zdrowia warunkach pracy zwolnione zostaną z obowiązku kierowania na okresowe szkolenia bhp pracowników administracyjno-biurowych. MRPiPS zapowiada, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 czerwca.

czytaj więcej »

Obowiązek wystawiania przez lekarzy zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej przesunięty zostanie na 1 grudnia 2018 r. – wynika z projektu zmian w ustawie zasiłkowej, który 19 kwietnia br. trafił do Sejmu. Informację tę w piątek potwierdziło ministerstwo pracy.

czytaj więcej »

Ministerstwo Infrastruktury wycofało się z postulatu, by przesunąć termin wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych i ustalić termin ich wprowadzenia dla wszystkich pracodawców na 1 lipca 2020 r.

czytaj więcej »

Ostatnia nowelizacja rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli rozstrzygnęła wątpliwości odnośnie sposobu ustalania wynagrodzenia za czas urlopu kadry kierowniczej szkoły.

czytaj więcej »

Pracownik jest zwykle uważany za stronę słabszą wobec pracodawcy, jednak korzystanie przez niego z prawa do obrony przed niesłusznym decyzjami szefa nie może być całkowicie dowolne. Kodeks pracy określa w kilku przypadkach stosunkowo  sztywne procedury odwoławcze i wprowadza ściśle określone terminy na odwołanie się od decyzji pracodawcy.

czytaj więcej »

W poprzednich numerach pisaliśmy sporo o planowanych zmianach dotyczących ochrony danych osobowych pracowników w związku z rozporządzeniem unijnym RODO, które wchodzi w życie już 25 maja. Trzeba jednak również pamiętać, że w związku z RODO zmieni się w kilku miejscach Kodeks pracy. Oto podsumowanie planowanych przetwarzania danych zarówno kandydata do pracy, jak i pracownika. Sprawdź, jak je zastosować w praktyce.

czytaj więcej »

Odprawa emerytalna jest bardzo podobna do rentowej (np., jeśli chodzi o zasadę jednorazowego przyznania). Ale są też różnice. Na przykład odprawę emerytalną wypłacamy zasadniczo w chwili ustania zatrudnienia związanego z przejściem na emeryturę. Zaś odprawę rentową – po ustaleniu prawa do renty, choćby to nastąpiło dopiero po pewnym czasie. A zatem w jakim terminie należy wypłacić odprawę emerytalno-rentową? Kiedy jest związek przyczynowy między ustaniem zatrudnienia a przejściem na emeryturę czy rentę (co skutkuje obowiązkiem wypłaty odprawy)? Sprawdź.

czytaj więcej »

Niewykorzystany urlop z poprzedniej umowy nie przejdzie automatycznie na kolejną umowę. Aby go przenieść, strony muszą się porozumieć w tej kwestii, a to porozumienie powinno być zawarte do końca obowiązywania poprzedniej umowy. Inaczej trzeba będzie zapłacić ekwiwalent, mimo że umowa jest kontynuowana.

czytaj więcej »