Kiedy można usunąć CV niewybranych kandydatów?

PYTANIE: W wyniku rekrutacji wyłoniliśmy kandydata do pracy. Czy zatem obecnie mogę zniszczyć dokumenty – oferty pracy od innych kandydatów? Nie chciałabym przechowywać tych dokumentów, chciałabym je komisyjnie zniszczyć. Ale co w przypadku, gdyby któryś z kandydatów miał jakieś roszczenia? Czy zatem powinniśmy zachować te dokumenty i jak długo?

Kiedy tworzymy rozkłady cykliczne, a kiedy wystarczy rozkład stały?

Zasada kodeksowa jest taka: pracodawca musi tworzyć cykliczne rozkłady (harmonogramy) czasu pracy obejmujące minimum miesiąc i ogłaszane z tygodniowym wyprzedzeniem. Jest jednak kilka ważnych wyjątków, gdy nie trzeba tworzyć takich cyklicznych rozkładów. Kiedy będą one potrzebne, a kiedy nie? Jak tworzyć i ustalać rozkłady? Co mają zawierać? I wreszcie: w czym może pomóc pracodawcy tzw. rozkład roboczy?

Kontrola zwolnień lekarskich – gdy pracodawca jest i gdy nie jest płatnikiem zasiłków

Jeśli pracodawca podejrzewa, że pracownik nieprawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a nie jest płatnikiem zasiłków – może złożyć wniosek do ZUS, aby ten ostatni skontrolował pracownika w tym zakresie. Jeżeli jednak pracodawca jest płatnikiem, wówczas może jedynie sam przeprowadza taką kontrolę. Jednocześnie niezależnie od tego, każdy pracodawca może domagać się, aby ZUS sprawdził, czy pracownik w ogóle powinien mieć wystawione zwolnienie lekarskie. Oto tabela, która podsumowuje uprawnienia mniejszych i większych pracodawców w tym zakresie.

Jak liczyć wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, kiedy przysługują i jak je wypłacać – przykłady

Jeśli obecne zasady zostaną zrealizowane, to możliwe, że w przyszłości nie będzie już wynagrodzenia chorobowego, tylko od początku zwolnienia lekarskiego pracownik będzie otrzymywał zasiłek. Zanim to jednak nastąpi, warto przyjrzeć się zasadom obliczania i wypłacania wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego. Tym bardziej, że wiele z nich zapewne pozostanie także w przyszłości. Jak zatem obliczać wynagrodzenie i zasiłek chorobowy w różnych przypadkach? Pokazujemy to na przykładach.

Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania – z jaką datą

PYTANIE: Mamy pracownika zatrudnionego na podstawie powołania, który jest na zwolnieniu lekarskim.  Czy można odwołać go – i w odwołaniu wpisać np. 5 stycznia , a następnie tego dnia wysłać pocztą odwołanie? I z jakim dniem pracownik zostaje odwołany: 5 stycznia czy z dniem kiedy odebrał pismo?

Zaległy dodatkowy urlop niepełnosprawnego

PYTANIE: Czy niewykorzystany dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego przechodzi na kolejny rok, czy też nie? A jeśli przechodzi – to w jakim terminie należy go wykorzystać.

Dlaczego kary umowne za naruszenia zakazu konkurencji w umowie zlecenia nie mogą być zbyt wysokie

Wiedza o danej firmie i zasadach jej działania, którą uzyska zleceniobiorca w czasie zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia), jest warta zabezpieczenia przed konkurencją tak samo jak ta uzyskana przez pracownika. Ale czy przy kontraktach cywilnoprawnych pracodawca może stosować umowę o zakazie konkurencji taką jak przy umowach o pracę?

Zaświadczenie o niekaralności – co się zmieniło od 15 lutego 2024 r.

15 lutego 2024 r. weszły w życie nowe przepisy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Celem tych regulacji jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią wzmocnienie weryfikacji niekaralności osób podejmujących pracę z dziećmi. Sprawdź rozszerzone obowiązki pracodawców w tym zakresie.

Roszczenie o odszkodowanie za nierówne traktowanie przedawnia się inaczej niż o wypłatę wynagrodzenia

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 sierpnia 2023 r. (II PSKP 18/23).

Kontrole PIP 2024: Kogo i co inspektorzy wezmą pod swoją lupę

W programie działań kontrolnych na 2024 rok PIP poinformowała, że ma zamiar przeprowadzić w bieżącym roku około 60 tys. kontroli. Zobaczmy, którzy pracodawcy powinni spodziewać się inspektorskiej wizyty i jakie obszary PIP będzie u nich sprawdzać.