Które naruszenia ochrony danych pracodawca powinien zgłosić?

Każdemu administratorowi danych – a więc również pracodawcy – może zdarzyć się naruszenie ochrony danych osobowych. Kiedy dochodzi do takiego naruszenia i jak ma zareagować administrator (w tym przypadku: pracodawca) w takiej sytuacji? Które naruszenia powinien zgłaszać, a które nie?

Zwolnienie „na dziecko” albo na siłę wyższą – przypomnijmy pracownikom, że decyduje pierwszy wniosek w roku

Zarówno w przypadku zwolnienia „na dziecko do lat 14”, jak i w przypadku nowego zwolnienia z tytułu siły wyższej obowiązuje zasada pierwszego wniosku. Czyli pierwszy wniosek w danym roku kalendarzowym decyduje o tym, w jaki sposób urlop będzie wykorzystywany w danym roku. Warto powiadomić o tym pracowników teraz, bliżej początku roku – zanim zdążą złożyć pierwszy wniosek.

Uzgadnianie z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu – krok po kroku

W pierwszych miesiącach roku najczęściej tworzymy plany urlopów – lub przynajmniej dokonujemy pierwszych przymiarek w zakresie uzgadniania terminów urlopów w tym roku. A zatem to dobry czas, aby przyjrzeć się zasadom takiego uzgadniania – zarówno w przypadku, gdy jest plan urlopów, jak i wtedy, gdy go nie ma.

Pracownik ma kilka miejsc pracy – jak wskazać zasady przemieszczania się w nowej informacji

Znowelizowany Kodeks pracy stanowi, że w przypadku co najmniej dwóch miejsc wykonywania pracy, pracownikowi należy wskazać w informacji o warunkach zatrudnienia zasady przemieszczenia się między tymi miejscami. Pojawiają się więc dwa pytania. Po pierwsze: co to znaczy, że pracownik ma dwa miejsca wykonywania pracy? I po drugie: jak wskazać te zasady w informacji? Oto wyjaśnienia i przykłady.

Indywidualne godziny pracy w służbie cywilnej

PYTANIE: Pracownik korpusu służby cywilnej zatrudniony na stanowisku w sekretariacie dyrektora generalnego urzędu wystąpił o zgodę na godziny pracy 6:30 - 15:30. Jednocześnie zaznaczył, że pod koniec okresu rozliczeniowego odbierze dni wolne za powstałe w ten sposób nadgodziny (każdego tygodnia przepracuje 45 godzin). Co w praktyce będzie prowadziło do konieczności zastępowania tej osoby w sekretariacie przez inną osobę. Dodam, że godziny pracy urzędu są ustalone jako 7:30 - 15:30 - taka informacja zamieszczona jest na stronie BIP urzędu – jednak możliwy jest dostęp do pomieszczeń urzędu przez pracownika. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na tak wnioskowany indywidualny rozkład czasu pracy?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności – do kiedy została ponownie przedłużona

30 grudnia 2023 r. weszły w życie przepisy, które ponownie wydłużyły okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności, których termin upływał w czasie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Dowiedz się, jakie są powody ponownego wydłużenia ważności orzeczeń w sprawie niepełnosprawności oraz na jaki okres ich ważność została wydłużona.

Wynagrodzenie jak za nadgodziny za każdą godzinę ponad ustalony wymiar etatu? (stanowisko GIP)

Według przełomowego wyroku TSUE z 19 października 2023 r. niepełnoetatowiec powinien mieć wynagrodzenie jak za nadgodziny już od pierwszej godziny ponad swój wymiar etatu. Zapytaliśmy więc inspekcję pracy o skutki tej decyzji dla polskiego systemu prawnego.

Urlop od składek ZUS dla samozatrudnionych – jak długi i od kiedy

Rząd planuje wprowadzenie urlopu od składek ZUS dla przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione mają zostać zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku. Dowiedz się, od kiedy przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku.

Kiedy odmowa wykonania zadania służbowego jest uzasadniona i nie może być powodem „dyscyplinarki”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 lipca 2023 r. (II PSKP 48/22).