Czy na kierowniczym stanowisku będzie osobna teczka akt osobowych?

PYTANIE: Pracownik ma 2 teczki akt osobowych. Pierwsza teczka dotyczy jego zatrudnieniu w GOPS. Znajduje się w niej także kopia Aktu Powierzenia Stanowiska p. o. Kierownika GOPS, a także wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w związku z wygraniem konkursu na dyrektora GOPS.Druga teczka akt osobowych zawiera kontynuację zatrudnienia, a mianowicie: oryginał aktu powierzenia stanowiska p. o. Kierownika GOPS oraz wszystkie dokumenty związane z nowym zatrudnieniem (BHP, nowy zakres obowiązków, oświadczenia, upoważnienia, pełnomocnictwa itp.). W nowej teczce jest także umowa pracownika z GOPS reprezentowanym przez wójta gminy dotycząca pracy na stanowisku kierownika GOPS (po wygranym konkursie).Czy faktycznie powinny tu być dwie teczki akt osobowych? I czy druga teczka powinna znajdować się w urzędzie gminy czy w GOPS?

Jak rodzic może wnioskować o pracę zdalną (3 sposoby – różne obowiązki pracodawcy)

Po zmianach z 2023 roku pracownik będący rodzicem małego dziecka ma aż 3 różne sposoby na to, aby wnioskować o pracę zdalną. Każdy z tych wniosków wiąże się z innymi obowiązkami pracodawcy. Różna jest też „moc” tych wniosków – i możliwości odmówienia pracownikowi. Oto zestawienia, które to porządkują.

Jak zwolnić pracownika długo chorującego (bez wypowiedzenia z art. 53 lub za wypowiedzeniem)?

Zasadniczo pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony. Są jednak przypadki, gdy można go zwolnić. Po pierwsze, można w niektórych przypadkach wypowiedzieć mu z umowę o pracę z powodu częstych i długotrwałych chorób. Jest to jednak obwarowane pewnymi warunkami (przede wszystkim: trzeba „złapać” moment, gdy pracownik akurat nie jest na zwolnieniu). Ale jest też drugi, raczej bezpieczniejszy sposób – zwolnienie długo chorującego bez wypowiedzenia z art. 53 kp – gdy miną okresy ochronne, a pracownik nadal jest niezdolny do pracy. Jak bezpiecznie zastosować te sposoby w praktyce? Wyjaśniamy to za pomocą m.in. licznych przykładów i wyroków.

Udział w sesjach rady miejskiej nie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. (II USKP 40/22).

Nowe przepisy o e-doręczeniach: jakie są obowiązki pracodawcy (6 wątpliwości)

Obecnie można korzystać z usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub usługi hybrydowej (tzw. e-doręczeń). Obowiązują też przepisy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. W jaki sposób wpływa to na obowiązki pracodawców? Oto 6 różnych problemów z praktyki oraz przykłady pokazujące funkcjonowanie nowych przepisów.

Kontrolne badania pracownika a przerwa między nieobecnościami chorobowymi – jak liczyć 30 dni (stanowisko ministerstwa)

Czy jeżeli nieobecność chorobowa pracownika trwa powyżej 20 dni, a następnie 15 dni, to trzeba te dni nieobecności zsumować? Jak to traktować – jako jeden okres chorobowy trwający powyżej 30 dni? I czy w związku z tym trzeba wysłać pracownika na badania kontrolne? Poznaj stanowisko resortu pracy w tej sprawie.

Zdarzenie jest wypadkiem przy pracy mimo przyczyny spoza środowiska pracy i braku winy pracodawcy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 28 czerwca 2023 r. (I PSKP 28/22).

W czasie przejęcia zakładu pracy pracownicy są mocno chronieni

Przejmowanie mniejszych i większych przedsiębiorców wraz z pracownikami jest codziennością dzisiejszego rynku pracy. Kodeks pracy zawiera przepisy gwarantujące pracownikom zachowanie ich wszystkich uprawnień w czasie takiego przejęcia. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dba natomiast o to, aby pracodawcy nie wykorzystywali instrumentalnie przepisów o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę – np. po to, by narzucać pracownikom nowe (z reguły gorsze) warunki pracy.

Od stycznia 2024 r. nowe zasady rekompensowania godzin nadliczbowych w służbie cywilnej

Od 1 stycznia 2024 r. pracownikowi i urzędnikowi służby cywilnej może być przyznane wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jednak aby je otrzymać pracownicy muszą o to zawnioskować. Sprawdź, jakie zasady rekompensowania godzin nadliczbowych w służbie cywilnej obowiązywały do końca 2023 roku i co się zmienia od stycznia 2024 roku.

Do zakończenia umowy na podstawie powołania trzeba zastosować przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2023 r. (III PSKP 42/22).