Praca dla cudzoziemca – nowe zasady, usprawnienia i kary

Celem projektowanej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców jest przede wszystkim usprawnienie procedur dotyczących powierzania cudzoziemcom pracy. Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone dla usprawnienia procesu wydawania zezwoleń na pracę? Czy nowe przepisy utrzymają tzw. test rynku pracy? Jakie kary za naruszanie przepisów zakłada nowy projekt ustawy?

Składka wypadkowa 2023 – co wpłynie na jej wysokość

Nowe przepisy rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy, których projekt przygotował resort rodziny, zwracają uwagę na miejsce, w którym zdarzył się wypadek przy pracy. Od tego, czy doszło do niego w siedzibie pracodawcy, czy w domu pracownika (podczas wykonywania pracy zdalnej) ma zależeć wysokość składki wypadkowej w 2023 roku. Sprawdźmy szczegóły.

Pracodawca może zapłacić z własnej kieszeni za pomoc w wyłudzeniu zasiłków

Umowy o pracę nie zawsze zawierane są po to, aby pracownik wykonywał pracę na rzecz pracodawcy, który płaci mu za to wynagrodzenie. Zdarza się, że strony zawierają pozorną umowę o pracę, której wyłącznym celem jest otrzymanie przez pracownika świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Wykrycie tego procederu przez ZUS skutkuje koniecznością zwrotu wyłudzonych świadczeń. Przez kilka dziesięcioleci konsekwencje takich wyłudzeń ponosił wyłącznie ubezpieczony, który otrzymał nienależne mu świadczenia. Linia orzecznicza jednak zmieniła się i obecnie ZUS żąda zwrotu nienależnych świadczeń także od pracodawców.

Obowiązek wykonywania badań okresowych pracowników – ma być przywrócony

Z inicjatywą zmiany przepisów wystąpili do resortu zdrowia Pracodawcy RP. Jak wskazują przedstawiciele tej organizacji, pomimo poprawy sytuacji epidemicznej wielu pracowników i pracodawców nadal korzysta z przywileju zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych, pogłębiając zaległości z zakresu ochrony zdrowia pracowników i bhp.

Nowe przepisy o aktywności zawodowej – co zmienią w obowiązkach pracodawców

Resort rodziny i polityki społecznej przedstawił projekt ustawy o aktywności zawodowej. Zastąpi ona ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Prześledźmy najciekawsze zaproponowane rozwiązania.

Niespełnienie celów sprzedażowych (bez wdawania się w szczegóły) jest konkretną przyczyną wypowiedzenia

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 9 lutego 2022 r. (II PSKP 68/21).

Korzystanie z firmowego komputera sprzecznie z wewnętrznymi regulacjami to uzasadniony powód „dyscyplinarki”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 8 lutego 2022 r. (I PSKP 52/21).

Urlop zdrowotny nauczyciela po zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym

PYTANIE: Nauczyciel wyczerpał okres zasiłkowy 6 lipca 2022 roku (182 dni). Dlatego od 7 lipca 2022 r. do 3 listopada 2022 roku zostało przyznane mu świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 23 września 2022 r. wpłynął wniosek nauczyciela o wydanie skierowania na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel spełnia wymagania z art. 73 ust. 1 KN. W związku z powyższym: Czy należy wydać nauczycielowi skierowanie na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia i udzielić mu takiego urlopu? Czy w przypadku wydania przez lekarza medycyny pracy orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia pracodawca jest związany terminem tego urlopu zawartym w orzeczeniu? Czy w związku z art. 23 ust. 1 pkt 2 KN, urlopu dla poratowania zdrowia należy udzielić jedynie na okres jaki pozostał do upływu 12 miesięcy nieobecności w pracy, licząc od dnia zakończenia okresu zasiłkowego (6 lipca 2022 r.). Czy okres świadczenia rehabilitacyjnego i urlopu dla poratowania zdrowia razem ma wynosić 12 miesięcy?

Przerwy w pracy (po zmianach w KP) – jak je uregulować w przepisach zakładowych i jak je stosować?

Przygotowywana duża nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in. wprowadzenie drugiej i trzeciej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy (dla osób mających odpowiednio powyżej 9- i 16-godzinny wymiar czasu pracy). To dobra okazja, aby przyjrzeć się przerwom, które muszą – lub mogą – zostać wprowadzone. Wiele jest płatnych, ale np. przerwa niewliczana do czasu pracy jest bezpłatna. Jak wszystkie te przerwy opisać w przepisach zakładowych? Jakie pole manewru ma w tym zakresie pracodawca i jakie rozwiązania mogą być korzystne? Sprawdź.