Co należy wliczać do czasu pracy?

Już wkrótce nowelizacja Kodeksu pracy wyraźnie nakaże wliczać do czasu pracy szkolenia, które są narzucone pracownikowi (nakazane) – także w tych odcinkach, które przypadają poza rozkładowymi godzinami pracy pracownika. To dobra okazja, aby sprawdzić, co należy wliczać do czasu pracy pracownika, a czego tam nie wliczamy. Przy czym, pracodawca wprawdzie może w przepisach zakładowych uregulować granice czasu pracy pracowników (a wręcz jest to wskazane) – ale nie ma w tym zakresie pełnej dowolności. Na przykład do czasu pracy trzeba wliczyć niektóre przerwy, godziny wykonywania pracy w delegacji czy czas przestoju niezawinionego przez pracownika. Sprawdź szczegóły.

Wyższe limity zwolnień w PIT dla pracowników z czasem powrócą do poprzedniego poziomu

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii wywołanej przez COVID-19 podwyższono limity w przypadku czterech istotnych zwolnień przedmiotowych w PIT dla pracowników. Po odwołaniu stanu epidemii w 2022 roku część z nich będzie obowiązywała do końca 2022 roku, a część jeszcze do końca 2023 roku. Sprawdź szczegóły.

Usuwanie danych po zakończonej rekrutacji – nowe orzeczenie WSA

Dotychczas zarówno Urząd Ochrony Danych Osobowych, jak i sądy administracyjne wskazywały, że pracodawca powinien usuwać dane osobowe kandydatów do pracy wkrótce po zakończonym procesie rekrutacji. Odmienne podejście w tym zakresie przynosi jednak nowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Składanie wniosków o wydanie wiz dla Ukraińców i Białorusinów – nowe zasady

30 sierpnia 2022 r. weszło w życie rozporządzenie MSZ w sprawie wydawania wiz krajowych cudzoziemcom. Dotyczy ono m.in. wiz wydawanych w celu wykonywania pracy w charakterze kierowcy w międzynarodowym transporcie drogowym. Natomiast od 7 września 2022 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie MSWiA, które wprowadza nowy wzór formularza wniosku o wydanie wizy krajowej, uwzględniający możliwość składania takiego wniosku do MSZ przez cudzoziemców przebywających w Polsce.

Pod jakim warunkiem jedyny wspólnik spółki może stać się jej pracownikiem i podlegać ubezpieczeniom społecznym

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2022 r. (I USKP 68/21).

Od 1 września 2022 r. obowiązuje nowy wzór wniosku Wn-U-G

Chodzi o wniosek składany przez niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy ubiegają się o refundację składek ZUS. Od kiedy należy stosować nowy wzór wniosku Wn-U-G i do jakich okresów ma on zastosowanie? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wypełniając nowy wzór wniosku Wn-U-G?

Nieprawidłowe wskazanie pozwanego może doprowadzić do przegrania sprawy

Strony procesów pracy, szczególnie pracownicy, nie zawsze przywiązują uwagę do właściwego oznaczenia przeciwnika w pozwie. Zdarza się często, że jako pozwanego wskazują dyrektora jakiejś jednostki, a nie daną jednostkę czy organ nadrzędny, który podejmował decyzję (np. o zwolnieniu pracownika). Pozornie wydaje się, że taka pomyłka to błaha kwestia, a w rzeczywistości może ułatwić pracodawcy wygranie sprawy już na wstępnym etapie.

Koniec ochrony przedemerytalnej w trakcie wypowiedzenia – czy sąd może przywrócić pracownika do pracy?

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2022 r. (III PSKP 53/21).

Kiedy umowa o pracę zostanie uznana za zawartą jedynie w celu uzyskania świadczeń z ZUS, a tym samym za nieważną

 Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2022 r. (II USKP 165/21).

O ile wzrośnie w 2023 roku wysokość wynagrodzenia minimalnego

13 września 2022 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku. Rząd na przyjęcie rozporządzenia w tej sprawie miał czas do 15 września. Wcześniej, na forum Rady Dialogu Społecznego, partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii. Efekt? Płaca minimalna ma wzrosnąć w przyszłym roku dwukrotnie. Sprawdźmy, ile dokładnie będzie wynosić wysokość wynagrodzenia minimalnego i minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku.