Zdaniem resortu pracy: kiedy może nastąpić odpracowanie wyjścia prywatnego?

Przepisy Kodeksu pracy nie dają zbyt wielu wskazówek odnośnie zasad odpracowywania przez pracowników zwolnienia od pracy w celach prywatnych. Z tego względu w praktyce kadrowej pojawiają się różne wątpliwości. Czy odpracowanie wyjścia prywatnego może nastąpić np. przed terminem wyjścia lub już po nim, ale w innym okresie rozliczeniowym? O odniesienie się do tych wątpliwości zwróciliśmy się do resortu pracy.

Zgodne ustalenia pracodawcy i pracownika mogą spowodować, że obniżka premii wbrew zapisom w umowie o pracę będzie legalna

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 grudnia 2021 r. (II PSKP 73/21).

Zdaniem resortu pracy: pracownik pracuje w domu i w biurze – co z czasem pracy w przypadku dojazdu do miejsca pracy?

Poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej o wypowiedzenia się w sprawie czasu dojazdu pracownika z domu, czyli miejsca pracy zdalnej, do pracy w biurze oraz dojazdu z pracy (biura) do domu. Zastanawiamy się, czy ten czas dojazdu jest czasem pracy. Sprawdź, jakie stanowisko zajęło ministerstwo.

Przyznanie odszkodowania za wadliwe wypowiedzenie nie powoduje, że pracownik musi zwrócić wypłaconą wcześniej odprawę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 25 listopada 2021 r. (II PSKP 54/21).

Polski Ład: od 1 lipca 2022 r. wyższa ulga na związki zawodowe

Od 2022 roku podatnicy PIT, którzy są członkami związków zawodowych, mogą pomniejszać swój dochód do opodatkowania o kwotę składek zapłaconych na rzecz związków zawodowych, do których przynależą. Dodatkowo obowiązujące od 1 lipca 2022 r. przepisy Polskiego Ładu podwyższają limit ulgi na związki zawodowe.

Od 28 lipca obowiązują wyższe diety i ryczałty w delegacji krajowej

28 lipca 2022 r. weszły w życie przepisy, które podwyższają, po raz pierwszy od marca 2013 roku, stawki diet i innych należności przysługujących w związku z odbywaniem krajowej podróży służbowej. Od tego dnia dieta krajowa wynosi 38 zł za dobę podróży. Poza samą dietą zmieniły się też inne należności w formie zryczałtowanej, obliczane na bazie diety, m.in. ryczałt za noclegi czy przejazdy miejscowe.

Jak zgodnie z prawem przyjąć absolwenta do odbywania praktyki w zakładzie pracy

Zmniejszająca się ilość kandydatów na pracowników skłania wielu pracodawców do poszukiwania nowych form ich pozyskiwania lub zainteresowania ich pracą w danej firmie w inny sposób niż klasyczna rekrutacja. Jednym z takich sposobów może być wykorzystanie praktyk absolwenckich. Ustawa regulująca zasady odbywania takich praktyk nie jest zbyt popularna wśród przedsiębiorców, mimo że zawiera rozwiązania, które mogą zostać wykorzystane z korzyścią zarówno dla absolwentów, jak i firm przyjmujących na praktyki. Sprawdź 18 wskazówek eksperta.

Jak obecnie ewidencjonujemy czas pracy kierowców w różnych przypadkach?

PYTANIE: Zatrudniamy dwóch kierowców (system pracy podstawowy) samochodów powyżej 3,5 tony, którzy rejestrują swój czas pracy kartami kierowcy. Te właśnie dane wgrywane w specjalny program pozwalały wygenerować miesięczna kartę pracy. Stanowiło to dla nas miesięczną ewidencję czasu pracy. Po zmianach w ewidencjonowaniu czasu pracy kierowcy wiem, że to już nie wystarczy. Jak zatem powinna wyglądać taka ewidencja??

Bieg 3-letniego przedawnienia roszczenia o wypłatę nagrody jubileuszowej może zostać przerwany poprzez złożenie pozwu przez pracownika

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2021 r. (III PUNPP 1/21).

1 sierpnia nie weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy – co to oznacza dla pracodawców?

1 sierpnia 2022 r. minął termin wdrożenia nowych przepisów określony dyrektywami unijnymi. Jednak w związku ze znacznym opóźnieniem prac nad nowelizacją Kodeksu pracy zmiany związane z wprowadzeniem dwóch unijnych dyrektyw nie zaczęły obowiązywać od  sierpnia 2022 roku.  Kiedy możemy spodziewać się zmian kodeksowych i jak w związku z brakiem wdrożenia w terminie przepisów unijnych powinni zachować się pracodawcy?