Zatrudnianie pielęgniarek i położnych – co się zmieni

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.

Za jaki okres przysługuje wynagrodzenie po wadliwym zwolnieniu w okresie obniżenia etatu pracownicy uprawnionej do wychowawczego?

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 18 listopada 2021 r. (III PSKP 45/21).

Wyższa premia dla pracodawcy z tytułu zatrudnienia osoby bezrobotnej

Od 1 czerwca 2022 r. o 84,70 zł wzrosła kwota premii, która jest wypłacana pracodawcy zatrudniającemu bezrobotnego przez okres 6 miesięcy. Wzrósł też ryczałt z tytułu kosztów przejazdu osoby bezrobotnej do miejsca odbywania stażu i z powrotem.

Wypłata świadczeń chorobowych po śmierci pracownika – jakie zasady obowiązują pracodawcę

Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek śmierci pracownika rodzi po stronie pracodawcy konieczność rozliczenia się ze świadczeń przysługujących zatrudnionemu. Nie zawsze ustalenie, komu wypłacić pieniądze, jest łatwe, a sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy wypłacie podlega świadczenie z ubezpieczenia społecznego, jakim jest zasiłek chorobowy. W zależności od okoliczności danego przypadku wypłata taka nastąpi na rzecz różnych osób.

Rozszerzona treść informacji o warunkach zatrudnienia – czy po zmianach konieczna będzie jej aktualizacja dla wszystkich pracowników

Planowana nowelizacja Kodeksu pracy zakłada znaczne rozszerzenie danych wskazywanych pracownikom w ramach informacji o warunkach zatrudnienia z art. 29 § 3 kp. Czy pracodawca będzie zobowiązany zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia także dla pracowników zatrudnionych przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy?

Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy – od 15 lipca trzeba podać dodatkowe dane w powiadomieniu

W związku z powierzeniem wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy pracodawca jest zobowiązany przekazywać do powiatowego urzędu pracy określone dane. Sprawdź, o jakie informacje poszerzył się od 15 lipca 2022 r. katalog danych wymaganych w powiadomieniu o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy i dlaczego zakres tych danych się zwiększył.

Polski Ład 2.0 i nowelizacja Kodeksu pracy – czy pracodawca musi poinformować pracowników o zmianach w przepisach

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują zmiany związane z wejściem w życie Polskiego Ładu 2.0 (tzw. ustawy „Niskie podatki). Czy w związku z tym służby kadrowo-płacowe muszą poinformować pracowników o zmianach w przepisach podatkowych? I co z planowanymi zmianami, które dotyczą przepisów Kodeksu pracy?

Pełne oskładkowanie umów zlecenia już w 2023 roku

W przyjętym przez UE na początku czerwca KPO wskazano, że Polska zobowiązała się wdrożyć reformę umów cywilnoprawnych już w pierwszym kwartale 2023 roku. Początkowo pełne oskładkowanie umów zleceń, które miało wejść w życie 1 stycznia 2022 r., zostało przesunięte na 2024 rok. Ostatnio sytuacja jednak diametralnie uległa zmianie i wygląda na to, że zmian możemy się spodziewać już od 2023 roku.

Kiedy świadczenie ma charakter nagrody pieniężnej, choćby zostało nazwane „premią”

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 28 października 2021 r. (III PSKP 38/21).

Czy zwolnienie pracownika na urlopie bezpłatnym udzielonym w celu pracy u drugiego pracodawcy jest uzasadnione?

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 4 listopada 2021 r. (II PSKP 71/21).