Jak rozliczać umowy zlecenia i umowy o dzieło po zmianach w Polskim Ładzie z lipca 2022 r.?

Jak wiemy, od 1 lipca 2022 r. obowiązują duże zmiany w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niektóre zmiany obejmą także wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umów zleceń czy o dzieło, a także z praw majątkowych. Chodzi tu o niższą stawkę podatku oraz - w przypadku zleceń - odstąpienie od przesunięcia terminu poboru zaliczek na podatek (tzw. rolowanie zaliczek). Sprawdź szczegóły

Jak oddawać wolne za nadgodziny – wzory dokumentów

Przy rekompensacie nadgodzin czasem wolnym mamy do czynienia z kilkoma nieporozumieniami. Na przykład, jeśli chodzi o nadgodziny dobowe – już do momentu wypłaty wynagrodzenia za miesiąc ich powstania musimy zdecydować, jak je zrekompensujemy. I to nawet w przypadku, gdy okres rozliczeniowy czasu pracy jeszcze się wówczas nie kończy. Zasada ta nie dotyczy zaś nadgodzin średniotygodniowych. Zastosuj gotowe wzory i uniknij kosztownych błędów.

Czym się różni świadczenie urlopowe od dopłaty do wypoczynku z ZFŚS?

Świadczenie urlopowe (płacone przez pracodawców zatrudniających poniżej 50 osób) bywa często mylone z dopłatą do wypoczynku z funduszu socjalnego (ZFŚS). Tymczasem są to dwa różne świadczenia, wypłacane na różnych zasadach. Na przykład, świadczenie urlopowe jest roszczeniowe (można go żądać po spełnieniu określonych przesłanek), a przy jego wypłacie nie stosuje się tzw. kryteriów socjalnych. Jak w praktyce wypłacać świadczenie urlopowe, a jak – dofinansowanie do urlopu? Oto wskazówki, przykłady i wzory.

W jakiej dacie pracownik nabędzie nagrodę jubileuszową?

PYTANIE: W jakich datach powinny wypadać nagrody jubileuszowe za 20, 25, 30, 35 i 40 lat pracy w przypadku pracownika instytucji kultury w poniższych przykładach:Przykład 1: Pracownik bez urlopu bezpłatnego ma okresy pracy: - 2 sierpnia 1976 r. – 21 czerwca 1977 r. - 16 maja 1983 r. - nadal pracuje Przykład 2: Pracownik przebywał na 10 dniach urlopu bezpłatnego. Miał okres pracy od 1 października 1986 r. do 31 lipca 2022 r.

Ulga dla seniora a opodatkowanie odprawy i ekwiwalentu

PYTANIE: Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Ma prawo do emerytury, ale nie pobiera tego świadczenia. Złożył wniosek o zastosowanie ulgi dla seniora. Pracownik ten 29 lipca chce przejść na emeryturę. Czy odprawa emerytalna i ekwiwalent za urlop będą opodatkowane?

Praca zdalna będzie w Kodeksie pracy. Sprawdź, na jakich zasadach (rząd przyjął projekt zmian w KP)

Praca zdalna nie będzie już rozwiązaniem tymczasowym (na czas pandemii). Będzie na stałe wpisana do Kodeksu pracy. Tak wynika z przyjętego przez rząd projektu zmian w KP. W jaki sposób będzie można wprowadzić pracę zdalną? Czy trzeba będzie wpisać ją do umowy o pracę? Jakie będą obowiązki pracodawcy? Na jakich zasadach pracownik będzie mógł skorzystać z własnych narzędzi i jaki ekwiwalent otrzyma wówczas od pracodawcy? Sprawdź.

Późniejsze doniesienie dokumentów o gospodarstwie a staż do wysługi lat i nagrody jubileuszowej

PYTANIE: Pracownik (ur. w 1982 roku) jest zatrudniony w urzędzie gminy od 1 lutego 2007 r. Na dzień 24 maja 2022 r. ma staż pracy wynoszący 16 lat i 5 miesięcy i 25 dni.  Obecnie złożył dokumenty z wnioskiem o zaliczenie do stażu  lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców (łącznie okres 7 lat 6 miesięcy i 10 dni). Po doliczeniu tego okresu pracownik będzie miał staż pracy wynoszący 24 lata i 5 dni.  Co w takiej sytuacji z nagrodą jubileuszową po 20 i 25 latach pracy? Od kiedy pracownik powinien mieć zmieniony dodatek za wieloletnią pracę?

Potwierdzenie niekaralności w służbie cywilnej

PYTANIE: W służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która korzysta z pełni praw publicznych oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Czy wystarczy złożone oświadczenie w tym zakresie przez kandydata do pracy, czy jednak pracodawca powinien to następnie potwierdzić w KRK?

Pełnienie obowiązków głównej księgowej – problemy z praktyki

PYTANIE: Główna księgowa przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, od czerwca 2021 r. do 13 lutego 2022 r. W związku z tym przeniesiono za porozumieniem inną pracownicę z działu księgowości na stanowisko pełniącej obowiązki głównego księgowego. Obecnie wróciła do pracy główna księgowa. Jednak dyrekcja chce pozostawienia na stanowisku głównego księgowego pracownicę dotychczas pełniącą obowiązki głównego księgowego. Natomiast poprzednią główną księgową chce przenieść na stanowisko w księgowości jako specjalistę ds. księgowych i windykacji. Obie pracownice są zatrudnione na umowie o pracę.1. Czy możemy wypowiedzieć jej warunki w tym zakresie? Jaką podać przyczynę takiego wypowiedzenia?2. Czy w okresie wypowiedzenia mogą być dwie główne księgowe. Czy każda z nich może pozostać ze swoim dotychczasowym wynagrodzeniem? Czy też muszę czasowo powierzyć jednej z nich inną pracę?

Odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa nauczyciela

PYTANIE: Z dniem 28 lutego 2022 r. rozwiązaliśmy z nauczycielem mianowanym stosunek pracy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę na podstawie art. art. 20 ust. 1 pkt. 2 KN. Na dzień 28 lutego 2022 r. staż pracy pracownika wynosił 39 lat 4 miesiące. W dniu 25 maja 2022 r. wpłynął wniosek pracownika o odprawę emerytalną i nagrodę jubileuszową (40 lat) z załączoną kopią decyzji o przyznaniu emerytury pomostowej od 1 marca 2022 r. Czy i na jakiej podstawie mamy wypłacić odprawę i nagrodę jubileuszową?