Na czym polega ochrona przed wypowiedzeniem pracownika powołanego do służby wojskowej (zasadniczej lub terytorialnej) lub ćwiczeń wojskowych?

Nowa ustawa o obronie Ojczyzny wprowadza ochronę zatrudnienia dla osób, które podejmują zarówno terytorialną służbę wojskową, jak i zasadniczą służbę wojskową (dobrowolną lub obowiązkową). Przy czym zakres ochrony jest różny w różnych przypadkach. Sprawdź, jaki jest ten zakres, a także czy pracodawca może pobierać dane wojskowe pracownika (np. sprawdzić, czy jest żołnierzem obrony terytorialnej). 

Nie można odwołać z pełnienia funkcji dyrektora pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, a nie powołania

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 26 października 2021 r. (II PSKP 58/21).

Lepiej dobrze pilnować prawidłowości przelewów, gdyż nadpłaconą pensję odzyskuje się dość trudno

Pomyłka w przelewie pensji wydaje się prosta do naprawienia w sytuacji, gdy kolejna wypłata następuje za miesiąc. W praktyce jednak zarachowanie kwoty przelanej pracownikowi na poczet kolejnego wynagrodzenia może okazać się niewykonalne, a odzyskanie nadpłaty może wymagać wytoczenia procesu. Przy niesprzyjających dla pracodawcy okolicznościach próba odzyskania bezpodstawnie przelanej pracownikowi kwoty wynagrodzenia może zakończyć się niepowodzeniem.

Zasiłek chorobowy nie może być naliczony od wyższej podstawy wymiaru niż składki ubezpieczeniowe

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 6 października 2021 r. (I USKP 71/21).

Szkolenia niezbędne do wykonywania pracy – będą zmiany w Kodeksie pracy

W przypadku zobowiązania pracodawcy do przeprowadzenia szkoleń pracowników (niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku) szkolenia takie powinny odbywać się na koszt pracodawcy oraz w miarę możliwości w godzinach pracy pracownika. Sprawdźmy szczegóły nowych rozwiązań.

Nowe przepisy wzmocnią ochronę pracowników w zakresie równego traktowania i przed dyskryminacją

Na początku sierpnia 2022 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy wynikające z konieczności wdrożenia do polskich przepisów postanowień dyrektyw unijnych. Na podstawie nowych przepisów pracownicy uzyskają prawo do kolejnych nowych uprawnień, w szczególności związanych z rodzicielstwem i opieką nad innymi członkami rodziny. Równocześnie planowana nowelizacja Kodeksu pracy zakłada wzmocnienie ochrony pracowników przed niekorzystnym traktowaniem w zatrudnieniu w związku z korzystaniem z przysługujących im uprawnień pracowniczych.

Kiedy dyscyplinarka dla pracownika, który złamał zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia, będzie wadliwa

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 12 października 2021 r. (II PSKP 60/21).

Jak pracodawca skontroluje trzeźwość pracownika – nowe zasady już wkrótce

Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają podstaw do samodzielnego przeprowadzania przez pracodawcę kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Jednak na stronach Rządowego Centrum Legislacji został właśnie opublikowany nowy projekt nowelizacji, który ma określić w Kodeksie pracy zasady prowadzenia przez pracodawcę prewencyjnych i wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników. Sprawdźmy szczegóły.

Co w praktyce dla pracodawców oznacza koniec epidemii od 16 maja

Wprowadzony 20 marca 2020 r. w związku z COVID-19 stan epidemii od 16 maja 2022 r. został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, czy ta zmiana wpływa np. na zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych i szkoleń bhp, przymusowe udzielanie urlopu czy pracę zdalną. Dowiedz się, jak stosować „epidemiczne” przepisy kadrowe po odwołaniu stanu epidemii i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Z jakim kodem zgłasza się do ZUS małżonka?

PYTANIE: Otrzymaliśmy pismo z ZUS odnośnie osoby zgłoszonej z błędnym kodem do ubezpieczeń społecznych. Chodzi o żonę właściciela firmy. Została ona w 2019 r. zatrudniona na umowę o pracę i zgłoszona do ZUS-u z kodem 011000.ZUS twierdzi, że powinna zostać zgłoszona z kodem 0511, jako osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą i wzywa nas do zrobienia korekt za te lata. Czy musimy zrobić korektę, czy też warto przystawać przy swoim stanowisku i odwołać się od decyzji ZUS-u?