TSUE: Za pracę w nadgodzinach wynagrodzenie także przy urlopie

Wydany w styczniu 2022 roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (wyrok TSUE z 13 stycznia 2022 r., sygn. akt: C-514/20) stanowi istotną wskazówkę przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu polskich pracowników tymczasowych. Sprawdź, jakie wnioski wynikające z wyroku TSUE płyną dla polskiego pracodawcy.

Szef, który zbyt długo rozważa wypowiedzenie, popracuje z etatowcem 4 lata

Orzecznictwo Sądu Najwyższego wyjaśnia pułapki związane ze zwalnianiem pracowników w wieku przedemerytalnym. Warto je znać, aby zwolnionego pracownika nie trzeba było – po przegranym procesie – przyjmować ponownie do pracy.

Pracownicy będą mogli złożyć PIT-2 nie tylko przed pierwszą wypłatą

PIT-2 jest to oświadczenie pracownika do celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Na posiedzeniu 27 stycznia 2022 r. Sejm zajął się zmianami w ustawach podatkowych. Jedną z nich jest możliwość złożenia oświadczenia PIT-2 w ciągu roku.

Nowe zasady wynagradzania cudzoziemców w 2022 roku – czy dotyczą zleceniobiorców

Zmieniony przepis ustawy o cudzoziemcach wprowadza konieczność określenia wynagrodzenia dla zatrudnionego cudzoziemca na poziomie nie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę, a zatem w 2022 roku na poziomie nie niższym niż 3.010 zł – niezależnie od wymiaru etatu, rodzaju umowy i podstawy zatrudnienia. Czy zleceniobiorcy podlegają tym zasadom?

Kiedy nie można mówić o naruszeniu zasady równej płacy za jednakową pracę

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2021 r. (II PSKP 28/21).

Jak właściwie naliczyć wynagrodzenie za nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 11 marca 2021 r. (I PSKP 34/21).

Jak liczyć 5-dniowy termin na konsultację związkową zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 2021 r. (II PSKP 24/21).

Umowy terminowe – co się zmieni w zasadach ich zawierania i wypowiadania

Jeszcze w 2022 roku mają zacząć obowiązywać przepisy, które wprowadzą zmiany w zakresie zawierania i wypowiadania terminowych umów o pracę. Na pracodawców zostaną nałożone nowe obowiązki, jeśli chodzi o zawieranie umowy na okres próbny oraz wypowiadanie umowy na czas określony. Sprawdź, z czego wynikają planowane zmiany w Kodeksie pracy i kiedy powinny wejść w życie.

Testy pracowników i odszkodowanie za zakażenie w pracy – projekt ustawy antycovidowej odrzucony

Sejm w I czytaniu odrzucił projekt ustawy, który zakładał wprowadzenie masowych testów na COVID-19 wśród osób zatrudnionych oraz przewidywał możliwość dochodzenia świadczenia odszkodowawczego przez osobę, która wskaże, że do jej zakażenia doszło w miejscu pracy. Sprawdź, jakie były główne powody odrzucenia nowych przepisów antycovidowych.

Praca zdalna – kiedy zostanie uregulowana w Kodeksie pracy

Resort pracy poinformował, że w pierwszym kwartale 2022 roku powinny rozpocząć się prace sejmowe nad projektem ustawy wprowadzającym do Kodeksu pracy regulacje dotyczące pracy zdalnej. Planowana od dawna nowelizacja ma także usunąć z kodeksu zapisy o telepracy. Dowiedz się, z czego wynika tak długi okres prac nad projektem i od kiedy nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej mają zacząć obowiązywać.