Wiążące polecenia czynią ze zleceniobiorcy pracownika

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2021 r., I PSKP 18/21.

Okres wypowiedzenia obowiązuje zleceniodawcę, gdy jest zapisany w umowie

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 13 października 2021 r., I CSKP 239/21.

Kiedy pracodawca w sprawie sądowej z pracownikiem może złożyć wniosek o zmianę sędziego

Zdarza się, że w trakcie procesów toczących się pomiędzy pracodawcą i pracownikiem składane są wnioski o wyłączenie (odwołanie, zmianę) sędziego. Warto wiedzieć, kiedy można je złożyć, ponieważ bezzasadne wnioski przedłużą postępowanie przed sądem, a i tak będą bezskuteczne. Przykładowo: sędzia może powiedzieć, kto prawdopodobnie wygra sprawę przed wydaniem wyroku, i nie można go za to wyłączyć.

Dyżur poza zakładem nie powinien zbytnio ograniczać pracownika

 Komentarz eksperta do wyroku TSUE z 11 listopada 2021 r., C-214/20.

Zamiast weryfikacji szczepień pracowników – okazanie wyniku testu na COVID

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika przedstawienia wyniku testu na COVID-19. Nowe przepisy mają zagwarantować pracownikom nieodpłatne wykonywanie takich testów. A obowiązek zaszczepienia przeciwko koronawirusowi od 1 marca 2022 r. ma objąć 3 grupy zatrudnionych: medyków, nauczycieli i członków służb mundurowych.

Zakładowy wykaz prac szczególnych do kontroli PIP

Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła weryfikować prowadzony przez pracodawcę wykaz stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wprowadzenie m.in. takiej zmiany zakłada projekt nowelizacji przepisów o emeryturach pomostowych. Jakie jeszcze inne, ważne dla pracodawców, zmiany przewiduje ta nowelizacja?

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej – kiedy pracownik może go złożyć

Przepisy wprowadzające ulgę dla klasy średniej obowiązują od 1 stycznia 2022 r. Jednak wielu pracodawców zastanawia się, czy można było wcześniej (już w grudniu 2021 roku) przyjąć wniosek pracownika o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej przed 1 stycznia 2022 r. i zastosować do wynagrodzenia grudniowego wypłaconego w styczniu 2022 roku. Czy zgodnie z przepisami wniosek powinien być przyjęty dopiero w styczniu 2022 i stosowany do wynagrodzenia wypłaconego w lutym 2022 roku? Sprawdźmy.

Staż pracy: RPO chce, by wliczać do niego działalność gospodarczą i umowy cywilnoprawne

Według aktualnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości, żeby w pracowniczym stażu pracy uwzględniać okresy prowadzenia działalności i wykonywania umów cywilnoprawnych. Przepisy te ograniczają również dostęp do wielu stanowisk pracy, dla których taryfikatory kwalifikacyjne przewidują legitymowanie się określonym stażem pracy wyłącznie w ramach stosunku pracy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie przepisy nie przystają do obecnej sytuacji na rynku pracy. Zobaczmy, jak RPO uzasadnia potrzebę zmiany tych przepisów, a resort pracy brak podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w tym zakresie.

Składka zdrowotna za styczeń 2022 roku – jakie przepisy stosować

Przepisy przejściowe wskazują, że podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 roku ustala się na podstawie zasad obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. Sprawdźmy, kiedy w przypadku składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku należy zastosować stare, a kiedy nowe przepisy.

Polski Ład – czy nowe przepisy mają wpływ na grudniowe wynagrodzenia wypłacone w styczniu 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy wprowadzone przez Polski Ład. Załóżmy, że pracodawca wypłaca wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca, a więc wynagrodzenie za grudzień 2021 roku zostanie wypłacone w styczniu 2022 roku. Czy wobec tego zmiany w przepisach wprowadzonych przez Polski Ład mają wpływ na to wynagrodzenie? Czy dopiero do wynagrodzenia za styczeń 2022 roku wypłacanego w lutym 2022 roku?