Orzeczenie o niepełnosprawności pracownika – uwaga na dane osobowe!

Orzeczenia o niepełnosprawności zawierają dane osobowe szczególnej kategorii. Wątpliwości wzbudza to, na jakiej podstawie dane te może przetwarzać pracodawca realizujący uprawnienia pracownika.

Wolne „na dziecko” na godziny – jak udzielać go pracownicy karmiącej?

Jeśli pracownica karmi piersią i ma z tego tytułu przerwy, to dzięki nim przeważnie wcześniej wychodzi z pracy. A przecież jednocześnie ma prawo do 2 dni lub 16 godzin wolnych „na dziecko” (z art. 188 kp). Zwolnienie to może wykorzystywać na godziny. Jak więc udzielić jej tego zwolnienia, jeśli już i tak wychodzi wcześniej z powodu karmienia? To tylko jedna z wątpliwości w tym zakresie. Poznaj rozwiązania i zastosuj precyzyjny wzór wniosku o zwolnienie.

Umowa na zastępstwo – co w niej zapisać, po ostatnim stanowisku UODO?

Ostatnio pojawiają się interpretacje, że nie wolno wpisywać w umowie na zastępstwo nazwiska zastępowanego pracownika. Co to oznacza w praktyce? Co na ten orzekł niedawno resort pracy i GIODO? I jak w takim razie w inny sposób oznaczyć w umowie pracownika zastępowanego? To tylko jeden z wielu dylematów związanych z umową na zastępstwo. Jak ją prawidłowo sporządzić? Kiedy – i jak – ona się kończy? Jakich formalności musi przy tym dokonać pracodawca. Sprawdź rozstrzygnięcia wszystkich dylematów i zastosuj gotowy wzór umowy.

Pracownik ma też umowę zlecenia – jak liczyć mu świadczenia chorobowe (8 przypadków)?

Najczęściej dochód z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Są jednak wyjątkowe przypadki, gdy takiego przychodu w ogóle nie bierze się pod uwagę lub do obliczeń przyjmuje się tylko jego część. Jak nie pomylić się i nie nadpłacić świadczeń? Sprawdź na przykładach.

Jak rozliczać pracownika delegowanego – po ostatniej zmianie przepisów?

Jeśli delegujemy pracownika do innego kraju UE, musimy zapewnić warunki wynikające miejscowego prawa i umów zbiorowych m.in. co do wynagradzania ze stawką nadliczbową, minimalnych okresów wypoczynku czy urlopu. Polskie przepisy w zakresie warunków pracy można obecnie stosować tylko do 12 lub 18 miesięcy oddelegowania, chyba że są one korzystniejsze niż przepisy danego kraju UE. Sprawdź szczegóły zmian w przepisach oraz przykład rozliczeń podatkowo-składkowych osoby delegowanej.