Czy można zatrudnić na zlecenie osobę, która robi to samo na działalności gospodarczej?

Pytanie: PYTANIE: Czy wolno zatrudnić na zlecenie osobę, która prowadzi działalność gospodarczą o takim samym profilu działalności jak nasz zakład?

Antykryzysowe obniżenie etatu. Co z pracownicą, która była na zasiłkach, ale miała weekendową przerwę?

Pytanie: Zawarliśmy porozumienie z tarczy antykryzysowej o obniżeniu całej załodze wymiaru etatu. Co z pracownicą, która od marca pobiera dodatkowy zasiłek na dziecko z tarczy antykryzysowej? Dotąd była ona na zasiłku nieprzerwanie. Jednak obecnie miała przerwę weekendową w tym zasiłku (nie pracowała, bo przerwa przypadała na dni wolne). W związku z tym mam pytanie:- czy ta pracownica też jest objęta obniżeniem etatu z porozumienia i od kiedy (porozumienie nie wyklucza osób na zasiłkach)?- czy z powodu tej krótkiej przerwy weekendowej od nowa przeliczamy jej podstawę zasiłku?

Tarcza 4.0: co się zmieniło jeśli chodzi o zasady ochrony przed rozwiązaniem umowy?

Tzw. Tarcza 4.0 wprowadziła pewne zmiany co zasad pobierania dofinansowania wynagrodzeń pracowników z FGŚP i od starosty (z PUP). Zmiany te mogą wpłynąć na ochronę pracowników przed rozwiązaniem stosunku pracy. Publikujemy więc zaktualizowaną tabelę dotyczacą pracowników chronionych przed rozwiązaniem umowy w związku z faktem korzystania z dofinansowania pensji.

PPK w jednostkach sektora finansów publicznych – warto już przygotować się

Wszystkie jednostki sektora finansów publicznych (ponad 40 tysięcy podmiotów w Polsce) będą zobowiązane utworzyć PPK w I kwartale 2021 roku (muszą więc zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 roku). Następnie będą musiały zawrzeć umowę o prowadzenie PPK do 10 kwietnia 2021 roku (cały proces poprzedzi osiągnięcie porozumienia z reprezentacją pracowników co musi nastąpić do 26 lutego 2021 r.). Jakie są najważniejsze zasady związane z uczestnictwem w PPK, dyscypliną finansów publicznych a PPK, służbą cywilną i służbą przygotowawczą a objęciem obowiązkiem tworzenia PPK? Jak na PPK wpływa przeniesienie w służbie cywilnej? Sprawdź.

Na jakich zasadach przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Wiele mówi się o dopłatach antykryzysowych, a tymczasem warto też pamiętać, że możemy także otrzymać dopłaty na zatrudnienie bezrobotnego powyżej 50 roku życia. Na jakich zasadach? Sprawdź.

Na jakich zasadach można obecnie przenieść pracownika samorządowego (Tarcza 4.0)?

Przepisy tzw. Tarczy 4.0 rozszerzyły możliwości przenoszenia służbowego pracowników jednostek samorządowych. Jakich przypadków to dotyczy i na jakich zasadach można dokonać przeniesienia?

Jak przymusowo udzielimy urlopu zaległego – na podstawie Tarczy 4.0?

Dzięki tarczy 4.0 jest już pewne, że pracodawca może nakazać pracownikowi wykorzystanie do 30 dni zaległego urlopu – i to bez wcześniejszych konsultacji oraz niezależnie od tego, ile czasu pozostaje jeszcze do 30 września. Na jakiej zasadzie pracodawca może polecić zaległy urlop? W jakim okresie może korzystać z nowego przywileju? Co jeszcze należy o tym wiedzieć? Sprawdź.

Jak bezpiecznie ustalić diety i ryczałty dla kierowców?

Dla kierowców można ustalić niższe kwoty diet i ryczałtów noclegowych niż te, które określono w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Żeby jednak nie narobić sobie problemów, trzeba to zrobić w odpowiedni sposób.