Sejm uchwalił tarczę antykryzysową, czyli pakiet ustaw na wirusa

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, które 31 marca zostały przyjęte przez Sejm i 1 kwietnia 2020 r. weszły w życie.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak pracodawca może bronić się przed pomówieniem o molestowanie w miejscu pracy

W ciągu kilku ostatnich lat coraz częściej pracodawcy muszą mierzyć się z zarzutami dotyczącymi molestowania seksualnego w miejscu pracy. Często zarzuty te okazują się nieprawdziwe, jednak aby to udowodnić, pracodawca musi posłużyć się dowodami, które może uzyskać tylko od osoby oskarżanej o molestowanie. Sprawdźmy, w jakim przypadku obrona przed pomówieniem o molestowanie może być skuteczna.

Koronawirus: wstrzymany obowiązek badań okresowych

Aktualnie, wobec rozszerzającej się pandemii koronawirusa, wiele placówek medycznych odwołuje zaplanowane badania profilaktyczne pracowników. Problem z tym związany mają pracodawcy, którzy – w świetle przepisów kodeksowych – nie mogą dopuścić do wykonywania pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Rozwiązanie problemu przynosi tzw. tarcza antykryzysowa (a wśród niej nowelizacja specustawy ws. COVID-19), która zakłada zawieszenie w czasie epidemii obowiązku wykonywania badań okresowych bhp. Natomiast badania wstępne i kontrolne będzie mógł wykonać inny lekarz niż uprawniony do wykonania takich badań. Sprawdźmy szczegóły.

Jak prowadzić szkolenia bhp w trakcie pandemii – stanowisko GIP z 23 marca 2020 r.

Na czas podejmowanych działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 Główny Inspektorat Pracy zaproponował uelastycznienie stosowania przepisów o formie przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp. Sprawdźmy szczegóły.

  Koronawirus: praca zdalna na podstawie tzw. specustawy – jakie są prawa i obowiązki pracodawcy

Wielu pracowników wysłaliśmy w związku z koronawirusem na tzw. pracę zdalną. Na podstawie specustawy mamy takie prawo i to zasadniczo jednostronnie, bez konieczności uzyskania zgody pracownika. Jakich formalności należy przy tym dopełnić? Jakie są obowiązki pracownika pracującego zdalnie, a jakie – jego pracodawcy? Sprawdź.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim – przykłady obliczania wynagrodzenia urlopowego

Jeśli pracownik wraca w trakcie roku kalendarzowego z urlopu macierzyńskiego, nie możemy mu obniżyć za ten rok wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jak w takich przypadkach należy obliczać wynagrodzenie urlopowe? Sprawdź na 10 przykładach różnych obliczeń.

Tzw. tarcza antykryzysowa – poznaj kilka nowych rozwiązań ważnych dla kadr

Jednym z podstawowych elementów tarczy antykryzysowej jest m.in. pomoc pracodawcom i pracownikom. Będzie ona polegała nie tylko na dofinansowaniu części wynagrodzeń czy umorzeniu składek ZUS dla części przedsiębiorców, ale także na czasowym uelastycznieniu części dotychczasowych przepisów o czasie pracy. Sprawdź, jak należy rozumieć kilka nowo wprowadzonych rozwiązań kadrowych.