Jedna umowa sprzed 2019 roku, a druga – z tego roku. Co z przechowywaniem akt? Co uważa ministerstwo?

Załóżmy, że pierwszą umowę z pracownikiem zawarliśmy przed 1 stycznia 2019 r., a drugą – już po tym dniu. W takim przypadku wszystko wskazuje na to (a przynajmniej takie dominują interpretacje), że każda z tych umów będzie miała inny okres przechowywania akt i pozostałej dokumentacji pracowniczej. A to w konsekwencji oznaczałoby konieczność utworzenia osobnych teczek. I co wówczas wpisać w informacji o okresach przechowywania wydawanej wraz ze świadectwem pracy – jeśli obejmie ono obie umowy? Co w tych kwestiach uważa ministerstwo pracy? Sprawdź

Uprawnienia rodziców i opiekunów – co zmieni nowa unijna dyrektywa?

Po ponad dwóch latach prac przyjęta została unijna dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Niektóre z proponowanych nią rozwiązań funkcjonują w polskim prawie pracy od kilku lat. Inne jednak są całkowicie nowe, np. urlop opiekuńczy czy czas wolny od pracy z powodu działania siły wyższej.

Świadectwo pracy już bez imion rodziców

Od 29 czerwca 2019 r. obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy. Sprawdź, co uległo zmianie w dotychczasowym formularzu świadectwa. Dowiedz się również, w jakiej sytuacji pracownik może wystąpić o wydanie mu nowego świadectwa pracy.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Jak przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego i do ekwiwalentu za ten urlop

Urlop wypoczynkowy, mimo że ma charakter niematerialny, ulega przedawnieniu. Także ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop pracownik nie może dochodzić w dowolnym czasie. Każde z tych świadczeń przedawnia się po 3 latach, jednak termin, w jakim to następuje, w przypadku każdego z nich jest inny.

Pracodawcy nie mogą już sami sprawdzać, czy pracownik jest trzeźwy

Według UODO w obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.