Jakich przerw nie trzeba wykazywać w ewidencji – stanowisko ministerstwa pracy

Pracownica, która karmi dziecko piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych (przy jednym dziecku) lub 45-minutowych (przy większej liczbie dzieci) przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Czy przerwy te wymagają – zgodnie z nowymi regułami prowadzenia dokumentacji pracowniczej – wykazywania w ewidencji czasu pracy? O zajęcie w tej sprawie stanowiska poprosiliśmy resort pracy.

Czy ZUS może wymagać od pracodawcy kontrolowania pracowników na chorobowym?

W połowie stycznia br. ZUS wysłał 90 tys. zawiadomień do pracodawców będących płatnikami zasiłków chorobowych, domagając się w nich prowadzenia kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich oraz przekazywania mu w tym zakresie cyklicznych raportów. Czy ZUS ma takie prawo – licznie pytają zaniepokojeni przedsiębiorcy. Sprawdźmy odpowiedź naszego eksperta.

Jak ustalać prawo do trzynastki (przykłady)?

Pełne dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzyma tylko pracownik, który przepracował u danego pracodawcy cały rok. Jeśli przepracował część roku, otrzyma trzynastkę proporcjonalną do okresu pracy – jeśli wynosi on co najmniej 6 miesięcy. Są też jednak wyjątki. Oto tekst, który pokazuje na przykładach wskazuje, jak prawidłowo ustalić trzynastkę. Sprawdź i uniknij błędów.

Jak stosować nowe kwestionariusze osobowe?

Ministerstwo pracy przygotowało nowe wzory m.in. kwestionariuszy osobowych: dla kandydata do pracy i dla pracownika. Jednak możliwe, że za kilka miesięcy ulegną one zmianie. Jak stosować nowe wzory i jakie zmiany są prawdopodobne w przyszłości? Sprawdź w komentarzach.

Jak prowadzić papierowe akta osobowe – po zmianach z 2019 roku?

Od 2019 roku mamy zmienione zasady prowadzenia akt osobowych (również tych „papierowych”). Nowe rozporządzenie dodało czwartą część akt, umożliwiło nowy sposób numerowania dokumentów i dokonało pewnych zmian w dokumentach przechowywanych w poszczególnych częściach. Które dokumenty przechowujemy w poszczególnych częściach akt, a które – poza nimi? Co się w tym zakresie zmieniło? I na co jeszcze trzeba obecnie uważać prowadząc akta osobowe? Sprawdź.