Współpraca ze związkami zawodowymi – jakie zmiany w Kodeksie pracy od 1 stycznia?

Od stycznia 2019 roku modyfikacji uległy niektóre reguły uzgadniania ze związkami związkowymi spraw pracowniczych. Upewnij się, z którymi organizacjami związkowymi pracodawca może aktualnie ustalić warunki stosowania telepracy, zawrzeć porozumienie w sprawie przerywanego czasu pracy lub stosowania okresu rozliczeniowego przedłużonego do 12 miesięcy.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Kiedy pracownik może utracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki)?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli trzynastka, od lat jest stałym dodatkiem do pensji pracowników „budżetówki” wypłacanym w pierwszych miesiącach roku (co do zasady w terminie najpóźniej do 31 marca danego roku za rok poprzedni). Nie każdy pracownik  ma jednak prawo  do tej premii, zaś w pewnych sytuacjach może ją nawet utracić. Sprawdźmy szczegóły.

Pracodawcy mogą już korzystać z portalu poświęconego Pracowniczym Planom Kapitałowym

Na stronie www.mojeppk.pl rozpoczął działanie portal PPK – serwis internetowy, za pomocą którego pracodawcy uzyskają informacje m.in. o instytucjach finansowych uprawnionych do tworzenia PPK oraz zarządzanych przez nie funduszach. Sprawdźmy szczegóły.

Na jakie kontrole muszą przygotować się pracodawcy w 2019 roku?

W tym roku inspektorzy PIP skupią się na czynnościach kontrolnych w zakresie czasu pracy, wypłaty wynagrodzenia za pracę, umów cywilnoprawnych i wynagrodzenia z tych umów. Poza kontrolami w zakładach różnych branż w 2019 roku dodatkowo przeprowadzone będą kontrole dotyczące czasu pracy w korporacjach. Chodzi  m.in. o firmy związane z usługami finansowymi, prawniczymi i analitycznymi. Kontrole w tym zakresie obejmą także jednostki samorządu terytorialnego oraz urzędy administracji państwowej.

Kiedy i kogo pracownik powinien zawiadomić o zmianie miejsca swojego pobytu?

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma od 1 stycznia 2019 r. obowiązek informowania o aktualnym miejscu pobytu w czasie tego zwolnienia. Zmieniły się również zasady zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą ZUS.

Jeśli pracownik ma zaległe alimenty, możemy teraz pobrać do 50% jego diety z tytułu podroży służbowej

Obecnie wolne od egzekucji prowadzonej w związku ze zobowiązaniami alimentacyjnymi (jako zobowiązaniami szczególnymi, służącymi przede wszystkim zapewnieniu utrzymania osoby, która sama tego utrzymania nie może sobie zapewnić) jest jedynie 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych. To skutek zmiany przepisów w tym zakresie – sprawdźmy szczegóły.