W związkach nie tylko pracownicy „kodeksowi” – od stycznia 2019 roku

25 lipca 2018 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Jej podstawowym celem jest wykonanie postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt: K 1/13). W orzeczeniu tym TK nakazał rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Urlop bezpłatny – jakie są zasady i skutki jego udzielenia

Urlop bezpłatny, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z zaprzestaniem wypłacania wynagrodzenia pracownikowi, który z niego korzysta. Na czas tego urlopu zawieszeniu ulegają jednak także wszelkie inne prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy. Niezależnie od przyczyny korzystania z urlopu bezpłatnego, co do zasady to zawsze pracodawca ostatecznie decyduje o tym, czy wyrazić na niego zgodę.

Praca dla cudzoziemca – dokumenty w formie elektronicznej i dłuższy okres zatrudnienia

Rozwiązania dotyczące zatrudniania cudzoziemców w nowej ustawie o rynku pracy będą bazować na dotychczasowych przepisach. Zostanie jednak wprowadzonych kilka nowości oraz wiele przepisów doprecyzowujących aktualnie obowiązujące zasady. Sprawdźmy więc, jakie zmiany czekają firmy zatrudniające cudzoziemców.

Od 1 września nowe reguły oceny pracy nauczycieli

Wraz z nowym rokiem szkolnym zmieniają się kryteria i tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli. Sprawdźmy, jakie obowiązki związane z oceną pracy nauczycieli nakłada na dyrektora szkoły nowe rozporządzenie MEN.

Nowa podstawa składki zdrowotnej – dla kogo i od kiedy?

Od listopada 2018 roku podstawę wymiaru składki zdrowotnej za osoby przebywające na urlopie wychowawczym będzie stanowiła zwiększona kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego (620 zł). Sprawdź szczegóły.

Kiedy zarządca przejmie uprawnienia pracodawcy – nowe przepisy w listopadzie

Nowe przepisy mają umożliwić przedsiębiorcy wpisanemu do CEIDG powołanie tzw. zarządcy sukcesyjnego. Osoba ta przejmie wykonywanie bieżących zadań związanych z prowadzeniem firmy po śmierci właściciela przedsiębiorstwa, do czasu zakończenia formalności spadkowych. Uprawnienia zarządcy sukcesyjnego będzie mogła również wykonywać osoba ustanowiona za życia przedsiębiorcy prokurentem.

E-zwolnienia lekarskie – jakie zmiany w PUE ZUS?

W związku z otrzymywanymi elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi od 14 sierpnia 2018 r. ZUS udostępnił nową wersję portalu PUE. Wprowadza ona kilka zmian optymalizacyjnych dla płatników składek. Sprawdźmy, co dokładnie się zmienia.

Jak udzielamy urlopu w pierwszym roku zatrudnienia pracownika?

Ułamkowo nabywanego urlopu w pierwszym roku pracy nie trzeba zaokrąglać w górę do pełnego dnia. Jednak wielu pracodawców dokonuje zaokrągleń, aby ułatwić sobie obliczenia. Mało tego, niektórzy udzielają pracownikowi urlopu na kredyt i dają o wiele więcej dni, niż mu aktualnie przysługuje. Może to jednak rodzić wątpliwości co do tego, czy urlop ten rzeczywiście został udzielony.