Wynagrodzenie ze zlecenia – będzie zmiana terminu wypłaty?

Gwarantowana comiesięczna wypłata za zlecenie dłuższe niż 1 miesiąc zwiększa formalności i koszty. Czy zawsze jest konieczna? Projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który został złożony w Sejmie, przewiduje, że przy wykonywaniu dłuższych umów zlecenia możliwe będzie dokonywanie wypłat rzadziej niż raz w miesiącu. Sprawdźmy szczegóły nowego rozwiązania.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Zakaz konkurencji w umowach zlecenia też jest dopuszczalny

Umowy cywilnoprawne wciąż bardzo często zastępują etat pracowniczy. Zwykle zawiera się je z pracownikami najsłabiej wykwalifikowanymi w celu wykonania najprostszych prac oraz z tymi stojącymi najwyżej w hierarchii – specjalistami i menedżerami. Szczególnie w tym drugim przypadku wielu pracodawców ma rozterki, czy można wprowadzać do umów zlecenia lub świadczenia usług zakazy konkurencji.

Od 1 lipca nowe zawody bez testu rynku pracy

Lista zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy uległa rozszerzeniu o nowe profesje. Dzięki temu procedura zatrudniania pracowników z zagranicy w wybranych zawodach, w których aktualnie brakuje rąk do pracy, będzie łatwiejsza i krótsza. Sprawdźmy, których zawodów to dotyczy?

Nowe przepisy o rynku pracy – jakie zmiany dla pracodawców?

Skrócenie okresu stażu dla osoby bezrobotnej, konieczność zatrudnienia jej po stażu, a także sankcje dla pracodawcy za niewywiązanie się z umowy o zorganizowanie stażu. Ponadto ze szkoleń finansowanych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) mają skorzystać też samozatrudnieni i pracujący w ramach umowy cywilnoprawnej. Z drugiej strony dofinansowania będą niższe i ograniczone kwotowo. Prześledźmy propozycje zmian.

Nowa wysokość grzywny dla pracodawcy nieproporcjonalna do błędów popełnionych przy egzekucji alimentów

Organizacja pracodawców – Konfederacja Lewiatan odniosła się do propozycji resortu pracy, który chce zwiększyć odpowiedzialność firm zatrudniających dłużników alimentacyjnych. Chodzi o pracodawców, którzy uchylają się lub nie wykonują prawidłowo obowiązków związanych z prowadzoną egzekucją świadczeń alimentacyjnych. Według Lewiatana poprawa skuteczności ściągania alimentów zasługuje na poparcie. Niektóre jednak rozwiązania zawarte w projekcie nowych przepisów, zwiększające obciążenia pracodawców, budzą zastrzeżenia.

E-zwolnienie lekarskie od asystenta medycznego zamiast od lekarza

Od 1 października 2018 r. pracodawca może otrzymać e-ZLA wystawione w imieniu lekarza przez asystenta medycznego. Rząd przyjął projekt zmian w przepisach zasiłkowych. Co to oznacza w praktyce?

Do 17 sierpnia UODO czeka na zapytania ws. przetwarzania danych w zatrudnieniu

Stosowanie przepisów o ochronie danych osobowych wciąż budzi różnego rodzaju wątpliwości – zarówno pracodawców, jak i osób, które starają się o zatrudnienie lub są pracownikami. W związku z tym UODO rozpoczął konsultacje, które mają posłużyć opracowaniu praktycznych wskazówek dotyczących przetwarzania danych w szeroko rozumianym zatrudnieniu.

Bony dla stażystów na nowych zasadach i brak premii dla pracodawcy

Z bonów na staż, szkolenie i zasiedlenie będzie mógł skorzystać każdy bezrobotny. Nie będzie za to premii dla pracodawcy przyjmującego bezrobotnego na staż w ramach bonu stażowego.